شب شده، وقت خوابه (مجموعه کتاب غاز کوچولو)

شب شده، وقت خوابه (مجموعه کتاب غاز کوچولو)

«شب شده، وقت خوابه»، یکی از عنوان‌های مجموعه کتاب «غاز کوچولو» است. در این کتاب غاز کوچولو خوابش نمی‌برد و دنبال هم‌بازی می‌گردد.

غاز کوچولو با این که شب شده؛ اما خوابش نمی‌برد و دنبال هم‌بازی می‌گردد. کمی هم از سایه‌ها و تاریکی‌ می‌ترسد.بالاخره موشی را پیدا می‌کند و او هم غاز کوچولو را با دوستانش آشنا می‌کند. آن‌ها تا نزدیکی صبح بازی می‌کنند و وقتی هوا در حال روشن شدن است، غاز کوچولو کاملا خسته شده و خوابش برده است.

«تولدت مبارک» کتاب دیگری از همین مجموعه است. در این کتاب غاز کوچولو که تازه از تخم درآمده، دنبال مادرش می‌گردد و چون تا حالا او را ندیده، به هر موجودی می‌رسد از او می‌پرسد که آیا مادرش است یا نه.

در کتاب «چی دیدی، چند تا دیدی؟» غاز کوچولو برای شنا می‌رود؛ ولی بقیه خواهر و برادرهایش را پیدا نمی‌کند. وقتی در مزرعه راه می‌افتد تا مادرش و آن‌ها را پیدا کند، با جانوران دیگر و شمردن تعداد بچه‌های آن‌ها آشنا می‌شود.

«وقتی که تو بزرگ شدی» درباره داستان آشنا شدن غاز کوچولو با نوزاد جانوران مختلف مزرعه و روند تغییر آن‌ها در طول رشدشان است.

مجموعه «غاز کوچولو»، دارای تصاویر بزرگ و متن‌های کوتاه و ساده است که برخی از آن‌ها به صورت شعر هستند. ضمنا برخی از تصاویر به صورت صفحه‌های برش‌دار هستند که خواندن کتاب را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.

«استیو ودریل»، نویسنده، تصویرگر و کاریکاتوریست کتاب‌های کودکان است، که به خاطر مجموعه کتاب «غاز کوچولو» بسیار مشهور شده است. 

گزیده‌هایی از کتاب

نیمه‌های شب بود. همه جا سیاه و تاریک بود. وقت خواب و استراحت بود. اما غاز کوچولو بیدار بود.

دوست ندارم بخوابم

می‌خوام برم به بازی

باید که پیدا کنم

برای خود، همبازی

کاربردها و فعالیت ها

 برای مجموعه کتاب غاز کوچولو، به تفکیک می‌توان فعالیت‌های زیر را با کودکان انجام داد:

 «شب شده وقت خوابه»

به فعالیت‌های مربوط به کتاب‌های با موضوع خواب مراجعه شود.

«وقتی که تو بزرگ شدی» و «تولدت مبارک»

  • تصویر بچه‌های جانوران مختلف و مادرهایشان را پرینت بگیرید و از کودکان بخواهید تصویر هر مادر را در کنار بچه‌اش بر روی مقوا بچسبانند.
  • با کمک بشقاب یک بار مصرف، رنگ زرد، چسب، قیچی، مقوا یا کاغذ رنگی زرد و نارنجی، همانند تصاویر کاردستی، با کمک کودکان غاز کوچولو درست کنید.

              ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب غاز کوچولو بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Good night Goz
پروفایل نویسنده
نویسنده
Steve Weatherill, استیو ودریل
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • شکوه قاسم‌نیا
تصویرگر
  • Steve Weatherill
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • سمیه اربابی‌فر
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما