کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد

عنوان لاتین
Interrupting chicken

هربار پدر می‌خواهد قصه بخواند، «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد». او نمی‌‌گذارد مسیر داستان طی شود و به شخصیت داستان راه اصلی را نشان می‌دهد؛ بنابراین پدر نمی‌تواند داستان را ادامه بدهد. در این داستان رابطه دل‌انگیز پدران و فرزندان و تاثیر قصه‌گویی بر آن را می‌بینیم.

کاکل قرمزی، جوجه کوچولو، می‌خواهد بخوابد و از پدرش می‌خواهد تا برایش قصه بخواند. اما هر بار هنگامی که پدر به بخش هیجان‌انگیز داستان می‌رسد کاکل قرمزی وارد داستان می‌شود و جریان قصه را تغییر می‌دهد .او اجازه نمی‌دهد تا هنسل و گرتل گرفتار زن جادوگر بدجنس بشوند و شنل قرمزی به گرگ پاسخی نمی‌دهد و نمی‌گذارد که جوجه کوچولو بابت یک بلوط سر و صدا راه بیندازد. سرانجام زمانی که پدر خسته می‌شود، کاکل قرمزی قصه‌ خودش را برای پدر می‌گوید. این ماجرایی است که بیشتر والدین آن را تجربه کرده‌اند. داستان، رابطه‌ی زیبای بین پدر و فرزند و اهمیت قصه‌گویی را نشان می‌دهد.

این کتاب برای کودکانی که با دنیای داستان‌ها آشنا هستند و سه داستان معروف کتاب (هنسل و گرتل و شنل قرمزی از برادران گریم و جوجه کوچولو یا هنی پنی از ادبیات عامیانه غرب) را پیش از آن خوانده‌اند یا شنیده‌اند بسیار جذاب است. این کودکان با شخصیت کاکل قرمزی و اشتیاقش برای پریدن وسط داستان هم‌ذات‌پنداری خواهند کرد.
در «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان - سال شانزدهم - شماره ۱۰» درباره این کتاب آمده است:

«وقت خواب جوجه کوچولوی کاکل قرمزی است. جوجه کوچولو از بابا می‌خواهد برایش قصه بخواند. بابا به او می‌گوید به شرطی برایش کتاب می‌خواند که وسط قصه خواندنش نپرد. جوجه کوچولو قول می‌دهد جوجه‌ خوبی باشد. اما جوجه کوچولو دست خودش نیست و با هر قصه‌ای که بابا برایش می‌خواند هیجان زده می‌شود و وسط قصه می‌پرد و خودش را وارد ماجرای آن می‌کند.

کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد. نوشته‌ی دیوید ازرا استالین، داستان وطرح ساده‌ای دارد و هنرمندانه و روان روایت شده است، عادت کاکل قرمزی، عادت خیلی از بچه‌های اهل قصه است و مشکل پدرش مشکل خیلی از پدر و مادرانی که برای بچه ها قصه می‌گویند. ترجمه‌ی خانم نجف‌خانی هم مثل همیشه روان و خواندنی است. این کتاب برنده‌ی دیپلم افتخار کالدکات شده است.

کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد را بخوانیم و ببنیم بالاخره کاکل قرمزی خوابش می‌برد یا نه.»

«دیوید ازرا استاین» نویسنده و تصویرگر آمریکایی کتاب «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد»، از کودکی علاقه بسیاری به داستان گفتن و طراحی داشته است. او در اواخر تحصیل در مدرسه طراحی پارسونز به تشویق یکی از معلمانش تصمیم گرفت تا طراحی کتاب کودک را به عنوان حرفه دنبال کند. «استاین» جایزه‌های زیادی برای کتاب‌هایش دریافت کرده و آثارش به چند زبان زنده دنیا از جمله هلندی و چینی و اسپانیایی برگرداننده شده است. به جز نویسندگی و تصویرگری زمانش را با دوچرخه‌سواری، ساخت موسیقی، آشپزی، پیاده‌روی و صحبت با بچه‌ها و بزرگ‌ترها درباره کتاب می‌گذراند.

مترجم این کتاب «محبوبه نجف‌خانی» است که کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از مدرسه عالی ترجمه سابق (دانشگاه علامه طباطبایی فعلی) را داراست.  او در کودکی به همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود شاهنامه‌خوانی می‌کرده برای همین به کتاب علاقه دارد. هم‌چنین او عضو شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است. او چندین مجموعه کتاب را ترجمه کرده است و فعالیت‌های بسیاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی داشته و دارد.

کتاب «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد»برنده نشان افتخار جایزه کالدکات در سال 2011 شده است که به بهترین کتاب تصویری کودکان در آمریکا داده می‌شود.

گزیده‌هایی از کتاب

«جوجه جان!»

«بله بابا.»

«باز که وسط قصه پریدی. سعی کن خودت را وارد ماجراهای قصه نکنی.»

«ببخشید بابا، آخر آن پیرزن راستی راستی جادوگر بود.»

برگردان
محبوبه نجف‌خانی
تصویرگر
David Ezra Stein, دیوید ازرا استاین
سال نشر
۱۳۹۲
نویسنده
David Ezra Stein, دیوید ازرا استاین
گروه سنی
فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های ترجمه شده برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by editor3 on