تصویرگران کتاب‌های کودک و نوجوان در ایران

زیر دسته بندی ها
سلیمه باباخان، تصویرگر و هنرمند کتاب‌های تصویری، زاده‌ی دهم مرداد ۱۳۶۵ در ایران است. او از همان دوران کودکی عاشق دنیای شگفت‌انگیز نقاشی و هنر بود اما از آنجا که ریاضی و فیزیک هم در لیست علایق‌اش بودند، در دبیرستان رشته ریاضی را برگزید. در کنکور سراسری سال ۱۳۸۳ در رشته مهندسی نساجی دانشگاه پلی‌تکنیک تهران پذیرفته شد اما میل و علاقه شدیدش به هنر باعث شد در میانه‌ی راه انصراف داده و در مقطع کارشناسی‌ارشد تصویرسازی از دانشگاه هنر تهران دانش‌آموخته شود.  تاکنون بیش از ده کتاب تصویری از او منتشر شده است. تصویرسازی‌های سلیمه پر از رنگ‌های شاد و فضاهای کودکانه‌اند و همین نکته آن‌ها را برای مخاطب کودک دلنشین می‌کند. به گفته خودش، روایتگری در تصویر از مولفه‌های مهم کتاب‌های تصویری است و همیشه تلاش می‌کند مخاطب بخشی از روایت را در تصاویر کتاب دنبال کند و بخشی را در متن! 
شنبه, ۳ تیر
اسم من امیر شعبانی‌پور هست. دوران کودکی‌ام با دوچرخه سواری، نقاشی کشیدن از دوچرخه، ماشین، گشت و گذار در طبیعت و زندگی در روستای مادری، بنام ازبر (از روستاهای شهر فومن) گذشت.
دوشنبه, ۱۴ بهمن
سمانه قاسمی متولد ۱۳۶۰ تصویرگر و نویسنده کتاب‌های کودکان است. او از کودکی علاقه زیادی به نقاشی و درست کردن کاردستی داشت. پیش از پایان دبیرستان اولین اثرش را با نشر جویا منتشر کرد. از دانشگاه تهران لیسانس گرافیک و از دانشگاه شیراز فوق لیسانس ادبیات کودک گرفت. از سال ۱۳۸۹ همکاریش را با کانون پرورشی کودکان و نوجوانان برای طراحی و کتاب‌سازی خردسالان شروع کرد. او تلاش کرده است آثاری خلق کند که در آن‌ها کودکان با خلاقیت و ابتکار در شکل و ساختار کتاب مواجه شوند.
دوشنبه, ۴ شهریور
متولد پنجم تیرماه ۱۳۵۱ کارشناس ارشد تصویر سازی از دانشگاه هنر تهران کارشناس نقاشی از دانشگاه الزهرا مدرس دانشگاه در رشته تصویر سازی و نقاشی عضو انجمن فرهنگی هنری تصویرسازان برگزیده پوستر ونیز نمایشگاه تتریو ایتالیا ۲۰۱۱ کسب مقام دوم کارت پستال نوروز و کودکان یونسکو ۲۰۵ عضو گروه هنری پیله بهشت عضو گروه هنری مای پترن
شنبه, ۲۲ تیر
سال ۱۳۴۶ وقتی بهار بساطش را جمع می‌کرد که برود من به دنیا آمدم در شهر نیمه کویری دامغان. تمام کودکی‌ام را وقتی ابرها در آسمان تصویرهای خیال انگیز می‌ساختند در ایوان با صفای خانه پدر و مادری‌ام جست و خیز می‌کردم و گهگاه با انگشت اشاره خرگوش‌ها، گرگ‌ها، و بچه دیوها را در آسمان نشان می‌کردم اما تا به سر ایوان می‌رسیدم و بر می‌گشتم اثری از آن‌ها نبود! گاه از کنار لکه‌ای روی دیوار می‌گذشتم و دوباره بر می‌گشتم و لحظاتی با آن‌ها به خیال بازی می‌پرداختم.
چهارشنبه, ۱۲ تیر
امیر مفتون متولد ۱۴ مهر ۱۳۶۱ تهران. تصویرگر، مدیر هنری و گرافیست. شروع فعالیت حرفه‌ای هنری از سال ۱۳۷۹ همکاری با نشریات و مجلات از جمله: شباویز، پیدایش، انتشارات مدرسه، محراب قلم، به نشر، سروش، مجلات رشد، کتابستان، انتشارات خط خطی، مجلات همشهری، پیک ادبیات، خانه ادبیات، انتشارات شاهد، عصر داستان، سلام بچه‌ها، کتاب پارک، سوره مهر و ... تصویر گری و طراحی جلد و مدیریت هنری بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب از جمله:
سه شنبه, ۱۱ تیر
لاله ضیایی هستم متولد سال ۱۳۶۲ در تهران. از سال ۱۳۷۹ با آغاز به کار رسمی و مستقل مجلهٔ بچه‌ها گل آقا، کار حرفه‌ای خود را به عنوان کارتونیست با این مجله آغاز کردم. پیش از آن در نوجوانی همکار افتخاری آفتابگردان و ضمیمهٔ کودکان مجلهٔ گل آقا بودم. پدرم شادروان محمدرفیع ضیایی نخستین معلم من در هنر بودند. در دانشگاه تهران کارشناسی نقاشی و در دانشگاه هنر کارشناسی ارشد کارگردانی انیمیشن خواندم و هم اکنون کارم تصویرگری و کارتون در نشریات و کتاب‌ها و فضای مجازی، همچنین ساختن انیمیشن است. بیشتر کارم برای کودک و نوجوان بوده است.
شنبه, ۱۸ خرداد
سحر خراسانی متولد اسفندماه ۱۳۵۵ است.
سه شنبه, ۲۴ اردیبهشت
تاریخ تولد: ۵۳/۴/۱۳ محل تولد: اصفهان اولین بار که متولد شدم تابستان بود. تو یه خونه بزرگ و قشنگ. پنجره‌ها و سقف‌های بلند.
چهارشنبه, ۱۸ اردیبهشت
آناهیتا تیموریان در سال ۱۳۵۰ و در زمستانی پربرف، در تهران چشم به جهان گشود. پدر و مادرش هر دو دبیر بودند و این خود دلیلی بود که آرزوهایشان خصوصاً برای فرزند اول، طعمی از هنر و فرهنگ داشته باشد. مسیر زندگی پدر را برای سال‌هایی از خانه دور نگه داشت، اما آرزوهای او را نه! این دلتنگی و غم دوری دستمایه رؤیاپردازی‌های ابتدایی دختر خانه بود و مایه خیالبافی‌هایش. سال ۱۳۷۷ از دانشگاه هنر و معماری فارغ التحصیل شد، اما هیچگاه معماری نتوانست ابزار مناسبی را برای بیان احساسات او در اختیارش قرار دهد. نقاشی و نویسندگی جایگزین مناسب‌تری به نظر می‌آمدند.
دوشنبه, ۱۶ اردیبهشت
حدیثه قربان تصویرگر و طراح گرافیک کتاب کودک، متولد ۲۸ فرودین ۱۳۶۴، تهران زمانی که دوران راهنمایی را به پایان رساندم و باید به سمت تعیین رشته می‌رفتم و از آن‌جایی که همیشه طرفدار سینما و فیلم بودم و بدون اغراق تمام مجلات سینمایی آن دوران را تهیه و می‌خواندم چون در ذهنم خود را کارگردانی موفق می‌دیدم که همیشه در حال ساخت فیلم است.
سه شنبه, ۳ اردیبهشت
من در آذر ماه ۱۳۱۴ در ملایر به دنیا آمدم. دوران کودکی را در اهواز گذراندم و در همان شهر به دبستان رفتم.
چهارشنبه, ۱۲ دی
نرگس محمدی متولد ۱۳۵۷ از تصویرگران ایرانی است. او در سال۱۳۸۲ از رشته گرافیک از دانشگاه شاهد فارغ التحصیل شد و از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ایش را به عنوان تصویرگر کتاب کودک و نوجوان آغاز کرد و تاکنون بیش از ۲۰ جلد کتاب از جمله «قصه بره سرخ و شاهزاده غمگین»، «من نمی ترسم»، «شب به خیر فرمانده»، «من یک گوزن بودم» را تصویرسازی کرده است.
دوشنبه, ۲۰ شهریور
محمدزمان زمانی، نقاش و تصویرگر کتاب‌های کودکان در سال ۱۳۰۱ در تهران زاده شد و در دی‌ماه سال ۱۳۹۵ در امریکا چشم از جهان فروبست. از جمله آثاری که محمدزمان زمانی تصویرگری آن را برعهده داشته است، می‌توان به کتاب‌های خورشید، بازی و سرگرمی، بدن من، گمشده‌ی لب دریا، کره اسب سیاه، اژدهای سیاه، پروانه‌ها و باران، درختکاری مشهدی اکبر، ده امیرآباد، شاخ‌های ملوس‌، قصه نخودی‌، ماه در دره نیلوفرها، یک روز با ملا نصرالدین‌، فارسی چهارم دبستان، فارسی سوم دبستان، کتاب چهارم دبستان، کتاب فارسی دوم دبستان و تعلیمات دینی اشاره کرد.
یکشنبه, ۱۹ دی
علی‌اکبر صادقی، تصویرگر کتاب‌های کودکان، انیماتور و نقاش در ۲ آذر سال ۱۳۱۶ در تهران متولد شد. او از ۵ سالگی کار نقاشی را آغاز کرد. دورهٔ دبستان را با موفقیت به پایان رساند. در دورهٔ دبیرستان توجهش بیشتر متوجه نقاشی بود و به درس‌های دیگر اهمیتی نمی‌داد. در همین دوران در یک مغازهٔ نوشت افزار فروشی که وسایل نقاشی می‌فروخت، به عنوان شاگرد آغاز به کار کرد.
دوشنبه, ۱۵ آذر
 علی عامه‌کن، پنجم شهریور ۱۳۵۵ در آستانه اشرفیه در گیلان به دنیا آمد.
شنبه, ۲۱ اسفند
محمدعلی بنی‌اسدی کارشناس ارشد تصویرسازی و نقاش، تصویرگر و کاریکاتوریست نام آشنای ایران، سال ۱۳۳۴ در شهر سمنان زاده شد.
سه شنبه, ۱۲ مرداد
نیره تقوی سال ۱۳۲۹ در شهر تهران زاده شد. او سال ۱۳۵۱ تحصیلات خود را در رشته هنرهای تجسمی از دانشکده هنرهای زیبا تهران به پایان رساند. وی تا کنون توانسته است تصویر گری بیش از ۲۲ کتاب را به انجام برساند.
سه شنبه, ۲۲ تیر
بهزاد غریب پور سال ۱۳۳۶ در شهر سنندج زاده شد. وی دانش آموخته رشته گرافیک از دانشکده هنر های زیبای تهران است.
سه شنبه, ۲۲ تیر
نسرین خسروی نقاش و تصویرگر كتاب كودكان در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد.
پنجشنبه, ۹ اردیبهشت