مقاله ها و نوشته های کودک و محیط زیست

ارتباط کودک با طبیعت موجب نشاط و تحرک زیاد می‌شود. وظیفه ما این است که لذت کشف طبیعت را برای کودکان فراهم کنیم. حفظ زمین، منابع طبیعی و برقراری ارتباط با حیوانات و همچنین طبیعت ازجمله مواردی است که باید در کودکی به هر فرد آموزش داده شود. این آموزش‌ها از خانه شروع و در مدرسه، جامعه و رسانه‌ها تکمیل می‌شود.

زیر دسته بندی ها
«اجازه دهید طبیعت آموزگار شما باشد. ویلیام وردورث، شاعر انگلیسی»
دوشنبه, ۲۴ بهمن
سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اعلام کرده که حدود دو هزار گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهی در ایران شناسایی شده است. از میان این جانوران تعدادی از آن‌ها در وضعیت بحرانی (مثل یوزپلنگ ایرانی) و برخی دیگر در معرض خطر انقراض (مثل گوزن زرد ایرانی، وزغ کویری، گربه پالاس، تمساح پوزه کوتاه، گورخر ایرانی، هوبره، فک خزری) قرار دارند. برخی جانوران هم در گذشته‌ها در حیات‌وحش ایران زندگی می‌کردند که متأسفانه با غفلت ما آدم‌ها از بین رفتند و در یک کلام اکنون نسلشان منقرض شده است (مثل شیر ایرانی و ببر مازندران).
شنبه, ۲۲ آذر
قصه‌گویی به گسترش واژگان کودک و پرورش مهارت روایت‌گری او کمک می‌کند. قصه‌ها دریچه‌ای به جهان خیال کودک می‌گشایند. از این رو، قصه‌گویی به مادر و پدر کمک می‌کند با جهان کودکان بهتر پیوند برقرار کنند. اگر در گردش‌های کوتاه مدّت بیرون از خانه (در وضعیت کنونی با پیروی از فاصلهٔ دو تا چهار متری با دیگران و هم‌چنین دور ماندن از وسایل بازی و دست نزدن به اشیاء در فضای همگانی و بوستان‌ها) به چیزی برخورد کردید که برای کودک جالب است یا توجه او را به محیط پیرامونش و دگرگونی‌های آن می‌خواهید جلب کنید، از قصه‌گویی بهره ببرید. این کار حتی در درون خانه نیز شدنی است.
دوشنبه, ۲۳ تیر
پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست و بخش دوم آن را مطالعه کنید. آب و لوله‌کشی آب در تهران آب تهران قدیم بیش‌تر توسط نهرها و جوهای روباز تأمین می‌شد که بیش‌تر کثافت‌ها و فضولات معابر و خانه‌ها در آن‌ها سرازیر می‌شد، و تنها خانه‌هایی از آب پاکیزه می‌توانستند بهره ببرند که در سَرِ آب‌ها، یعنی نزدیک مظهرهای قنات‌ها و چشمه‌ها قرار داشتند.
سه شنبه, ۵ فروردین
پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست آن را مطالعه کنید.
دوشنبه, ۴ فروردین
«آناهیتا» ایزدبانوی آب‌ها فلات ایران از دیرباز تاکنون یکی از مهم‌ترین تمدّن‌های جهان بوده است. این سرزمین همواره با چالشی بزرگ دست‌وپنجه نرم کرده است... کم آبی و خشک‌سالی!
یکشنبه, ۳ فروردین
وضعیّت آب‌وهوایی در حال دگرگونی، به این معناست که فراوانی رخدادهای شدید آب‌وهوایی، مانند امواج هوای گرم، سیل، توفان‌های سهمگین و آتش‌سوزی‌های گستردهٔ طبیعی، رویدادی عادی شده است. با افزایشِ انتشار و تجمع گازهای گلخانه‌ای، گرمای روی زمین و اقیانوس‌ها رو به افزایش است، سطح آب دریاها افزوده می‌شوند و میزان برف و یخ رو به کاهش است. شوربختانه آسیب اصلی دگرگونی‌های آب‌وهوایی به کودکان و نوجوانان وارد می‌شود و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
سه شنبه, ۱۰ دی
پادکست پنگوئن نخستین پادکست فارسی زبان با موضوع کودک و طبیعت - زندگی سازگار با طبیعت در ایران است که نخستین اپیزود آن در خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد.
چهارشنبه, ۲۶ تیر
دکتر گرالد هیوتر (۱۹۵۱)، پروفسور زیست‌شناسی اعصاب (Neurobiology) است و یکی از زمینه‌های پژوهشی او بررسی تأثیر تجربه‌های اوّلیه بر رشد مغز انسان است.
سه شنبه, ۲۵ تیر
الگوی کودک‌تان باشید کودکان آن‌چه را بزرگ‌سالان انجام می‌دهند، می‌آموزند. یکی از بهترین روش‌ها برای احترام گذاشتن فرزندتان به جانوران، احترام گذاشتن شما به جانوران است. برای نمونه، به جانوران لگد نزنید و یا سر آن‌ها فریاد نکشید.
سه شنبه, ۲۸ خرداد
امروز ۲۲ می ۲۰۱۹ برابر با ۱ خرداد ۱۳۹۸ روز بین‌المللی تنوع زیستی است. روز بین‌المللی تنوع زیستی روزی است برای آگاهی دادن درباره اهمیت تنوع‌زیستی و خطراتی که آن را تهدید می‌کند.
چهارشنبه, ۱ خرداد
«برج دماوند»، از مجموعه «چند می‌گیری به من شلاق بزنی» نوشته عباس جهانگیریان
سه شنبه, ۱۷ اردیبهشت
به سبب رخدادهایی ناگوار که برای مردم سرزمین ما پیش آمده از اکرم کشایی، شاعر و کارشناس آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری خواستم که در این باره کاری انجام دهند. این پاره شعر را که متاثر از یک خبر در او شکل گرفته بود برای ما فرستاد:
سه شنبه, ۲۰ فروردین
روز و هفته جهانی کودک در راه است. کم‌تر از یک ماه دیگر. دوباره گروهی از سازمان‌های دولتی و چند سازمان غیردولتی جمع می‌شوند تا برای این روز و هفته برنامه‌ریزی کنند. در رفتار سازمان‌های دولتی و شهرداری‌ها چیزی که موج می‌زند، بی‌انگیزگی و رفع تکلیف برای برگزاری این روز و هفته است. سازمان‌های غیردولتی هم که خود را متعهد به مشارکت با سازمان‌ها و نهادهای دولتی می‌بینند، آن‌قدر تکیده و کم‌جان هستند، که تنها در سایه این سازمان‌ها و نهادهای بزرگ دولتی دیده می‌شوند.
شنبه, ۲۴ شهریور
برای بیشتر والدین و مراقبان کودک، تابستان به دلیل آب و هوای مناسب، تعطیلی مدرسه‌ها و زمان آزاد بیشتر برخی از والدین، بهترین فصل برای افزایش ارتباط کودکان با طبیعت است. پس فرصت را برای برنامه‌ریزی یک تابستان پر از طبیعت (در دل طبیعت) از دست ندهید.
شنبه, ۲۹ اردیبهشت
دانش‌آموزان در مدرسه‌ها درباره شکنندگی طبیعت و بازسازی طبیعت از بین رفته می‌آموزند.
دوشنبه, ۲۷ فروردین
«مدرسه های جنگل» مدرسه هایی در کشور کانادا هستند که ایده تشکیل آن‌ها از اروپا آمده و در کانادا نیز گسترش یافته است، حتی در مناطقی که آب‌وهوای چندان مناسبی ندارد.
یکشنبه, ۱۹ فروردین
امروزه کودکان به دلیل آپارتمان‌نشینی و سبک زندگی شهری از طبیعت دور افتاده‌اند، نوروز می‌تواند فرصت مناسبی برای پیوند آن‌ها با طبیعت باشد. با آغاز تعطیلات بیشتر خانواده‌ها برای رفتن به سفر‌ یا گردش‌های یک روزه برنامه‌ریزی می‌کنند. با انجام این فعالیت‌ها سفر و یا گردش با کودک‌تان را لذت‌بخش تر کنید. هم‌چنین می‌توانید پخت بیسکوییت و کاشت گیاهان در گلدان را روزهایی که در خانه هستید همراه کودکان انجام دهید. این فعالیت‌ها برای کودکان شش تا یازده ساله مناسب است.
سه شنبه, ۲۲ اسفند
در این مطلب می‌آموزید چگونه می‌توان هسته مرکبات را جایگزین انواع حبوبات و غلات در تهیه سبزه نوروز کرد و با این کار از اصراف مقدار زیادی غلات و حبوبات جلوگیری کرد. همچنین آماده کردن سبزه، برای کودکان فعالیتی جالب است؛ از آن‌ها بخواهید در تمامی مراحل آماده‌سازی شما را همراهی کنند.
سه شنبه, ۲۴ بهمن
صبح روز یکشنبه هشتم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، کودکان در بسیاری از مناطق ایران، زمین را سفیدپوش از برف دیدند.
سه شنبه, ۱۷ بهمن