نمایشگاه کتاب فرانکفورت

Frankfurt Book fair
نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت از بزرگترین رویدادهای فرهنگی جهان است. این نمایشگاه بیش از این که جنبه ای عمومی داشته باشد، حرفه ای است.

برگزارکنندگان نمایشگاه با تاسی به گفته نویسنده آلمانی «اتفرید پروسلر» که کودکان را «بهترین و باهوشترین مخاطبان داستان» و «منتقدانی سرسخت و خطاناپذیر» می دانست هر سال تلاش می کنند که بخش کودکان این نمایشگاه را بهتر از سال گذشته برگزار کنند.

از آنجا که شمار ناشرانی که تنها کتابهای کودک و نوجوان منتشر می کنند زیاد نیست، سالن کتاب های کودک و نوجوان با سالن کتاب های کمیک استریپ و آثار داستانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یکی است.

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت این فرصت به ناشران داده می شود تا عنوان های جدید خود را معرفی کرده، از نویسندگان کودک دعوت به همکاری کنند و جلسات بحث و گفتگو برگزار کنند. در جریان این نمایشگاه ناشران کتاب کودک از کشورهای گوناگون می توانند حق ترجمه و چاپ و نشر آثار مورد نظر خود را نیز به یکدیگر واگذار کنند.

« نشست کتابخوانی» نمایشگاه کتاب نه تنها از سوی کودکان بلکه از سوی بزرگسالان نیز با استقبال خوبی رو به رو می شوند. برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت به خوبی به اهمیت تصویرگری در کتاب کودک پی برده اند و به همین دلیل هم محلی را با عنوان «مرکز تصویرگران» ایجاد کرده اند.

با درخواست غرفه داران در سال های اخیر، مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت بخشی را با عنوان «نهاد تصویرگری» ایجاد کرده اند و با توجه به نیازهای ناشران برای چاپ کتابی خاص تصویرگر مناسبی را به ناشر مورد نظر معرفی می کنند.

یکی از بزرگترین اهداف نمایشگاه کتاب فرانکفورت گسترش روابط فرهنگی بین المللی است. به همین دلیل در یکی دو سال گذشته نمایشگاه در برگزاری جایزه یادبود آسترید لینگرمن (آلما ALMA)همکاری های گسترده ای داشته است این جایزه در سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد تأسیس شد. آلما ۵ میلیون کرون (۷۰۰ هزاردلار) ارزش دارد و بزرگترین جایزه ادبی کودک و نوجوان در جهان است. این جایزه هر ساله به یکی یا تعدادی از نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک، داستان گویان شفاهی یا فعالان و ترویج دهندگان عرصه کتاب و کتابخوانی کودکان می رسد. نامزدها و برندگان این جایزه توسط تعدادی از سازمان های بین المللی فعال در زمینه کتاب کودک انتخاب می شوند.

راهنما
کلیدواژه: 
برگردان: 
سفائه محقق نیشابوری

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.