بابا پرنده ی من

بابا پرنده ی من

شخصیت اصلی داستان، دختری است به نام لیزی. او مادرش را از دست داده است و از پدرش مراقبت می کند. لیزی از تصمیم پدرش برای شرکت در مسابقه ی انسان های پرنده حمایت می کند هرچند عمه دورین با این کار سخت مخالف است. پدر لیزی تلاش می کند با استفاده از بال هایی که ساخته است پرواز کند. بال هایی از جنس پر، نخ، مقوا و ... ایمان.

او هر روز برای این کار تمرین و لیزی را تشویق می کند که هر دو با هم در این مسابقه شرکت کنند. رویای پرواز محملی می شود برای عمیق تر شدن رابطه ی لیزی و پدرش و چنان شور و هیجانی ایجاد می کند که آقای مینت ـ مدیر مدرسه ـ نیز تصمیم می گیرد در این مسابقه شرکت کند.

قبل از شروع مسابقه، لیزی و پدرش از عمه دورین می خواهند که آن ها را همراهی و برایشان آرزوی موفقیت کند. سرانجام عمه دورین با هم مخالفت هایش به آن ها می پیوندد و در شادی لیزی و پدرش سهیم می شود. بعد از مسابقه همگی جشن می گیرند، از پیراشکی های خوشمزه ی عمه دورین می خورند، می پرند و شادی و سرزندگی را تجربه می کنند.

رابطه ی صمیمی و دوستانه ی پدر و دختر، تاکید بر قدرت ایمان و اراده برای انجام کاری که دوستش داریم، شاد بودن، پرورش قوه ی تخیل و رویاپردازی از جمله ارزش هایی است که در این کتاب به آن ها پرداخته شده است.

دیوید آلموند در سال ۱۹۵۱ میلادی در انگلستان به دنیا آمد. در آثار او رویا و خاطره نقش زیادی دارند، او خیلی خوب رویا و خاطره را با واقعیت و تخیل، در هم می‌آمیزد و دنیای شگفت‌انگیزی خلق می‌کند. خاطرات دوران کودکی دیوید آلموند موضوع‌های اصلی داستان‌هایش را شکل می‌دهند. بسیاری از فضاها و شخصیت‌های داستانی او با شخصیت‌های زمان کودکی و نوجوانی‌اش یکی است. او تا کنون جوایز زیادی مثل مدال کارنگی، وایت برد و هانس کریستین اندرسن را دریافت کرده و رمان‌هایش در سراسر دنیا با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. 

 

کاربردها و فعالیت ها

برای آواز عمه دورین آهنگ بسازید
هنگامی که عمه دورین پیراشکی درست می کند، آواز می خواند:

پیراشکی! پیراشکی!
پیراشکی های عزیز و دوست داشتنی
مخلوطشون کن، ورز بده
گردشون کن، چاشنی شو بزن!
قاتی شون کن، بپزشون
بیارشون بیرون، بندازشون بالا
پیراشکی! پیراشکی!
پیراشکی های دوست داشتنی

با طبل یا دست برای این آواز آهنگی بسازید و همزمان با حرکت نشان دهید که چه طور پیراشکی ها را درست می کنید. به صورت گروهی حرکت هایی موزونی را طراحی و اجرا کنید.

آواز پرندگان

در سایت زیر می توانید به صدای برخی از پرندگان گوش دهید.
http://www.bbc.co.uk/radio۴/science/birdsong.shtml

سعی کنید با استفاده سازهای کوبه ای و صدای خودتان آواز پرندگان را ایجاد کنید. 

رقص پر

 • اگر توانستید از باغ و یا زمین بازی چند پر پرنده جمع کنید، اینجا به شما یاد می دهیم که چگونه می توانید از آنها استفاده کنید.
 • به واژه هایی فکر کنید که حرکت یک پر را توصیف می کنند و آن ها را روی تخته بنویسید. برای نمونه: پیچ و تاب، چرخان، شناور، اوج گرفتن، افتادن و ... 
 • آیا می توانید با بدن خود این حرکات را انجام دهید؟ رقصی را با الهام از این واژه ها طراحی کنید. آن را برای بقیه گروه اجرا کنید. گروهی هم می تواند با اجرای موسیقی بر اساس آواز پرندگان شما را همراهی کند . 

زمان در دستان شما

هنگامی که لیزی به همره پدرش در لانه هستند، خوشحالند، پدر زمان را در دست می گیرد. او هرگز نمی خواهد که این لحظه تمام بشود زیرا او بسیار خوشحال است که با لیز است. اگر می توانستید زمان را برای یک دقیقه متوقف کنید، چه کار می کنید و کجا می روید؟

تصویر کردن لحظه های پدر و لیز 

پدر و لیز از این که مادر دیگر با آن ها نیست بسیار غمگین هستند. آن ها احساس تنهایی می کنند، و به ویژه در آغاز داستان، هنگامی که پدر پنهانی برای خودش بال درست می کند، آن ها خیلی با هم صمیمی نیستند. اما همانطور که دارند با هم بال را می سازند و برای پرواز تلاش می کنند متوجه می شوند که عاشق یکدیگر و خوشحال هستند.

در یک گروه، یک سری تصویر از لحظه های احساسی لیز و پدر درست کنید. مثلا:

 • پدر کمی افسرده است، قوز کرده و صورتش را اصلاح نکرده است. لیز نگران او است.
 • پدر از اینکه می خواهد بال را به صورت مخفیانه به لیز نشان دهد هیجان زده است. لیز شگفت زده است.
 • لیز و پدر از اینکه رویای خود را با هم در میان گذاشته اند خوشحال هستند. 

من یک رویا دارم 

عمه دورین فکر می کند پدر و لیز دیوانه شده اند که چنین ایده ای برای پرواز دارند. گاهی، رویاهای ما برای دیگران احمقانه به نظر می رسد، اما این به این معنی نیست که آن ها برای ما مهم نیستند. آرزوی انجام چه کاری را دارید، آیا احمقانه به نظر می رسد یا نه؟ اگر خودتان را باور داشته باشید می توانید رویاهایتان را به حقیقت بپیوندید و این شگفت انگیز است!

یک داستان بنویسید که اینطور شروع می شود، من آرزو دارم...

کجای دنیا؟

مردم از جای های مختلف دنیا می آیند تا از رودخانه تاین عبور کنند. برروی یک نقشه از جهان، با دقت تمام کشورها و شهرهایی که شرکت کنندگان از آنجا آمده اند را علامت بزنید و درباره ی آن ها مطالعه کنید.

ماسک پرنده بسازید

مواد لازم:

 • الگوی های ساخت ماسک توکا و چرخ ریسک سرآبی (از بخش پیوست دانلود کنید)
 • مداد رنگی یا ماژیک آبی و زرد، قیچی، حدود ۵۰ سانتیمتر کش و نوارچسب

روش ساخت ماسک:

 • طبق دستورالعمل هر ماسک را رنگ کنید.
 • با دقت ماسک و منقار را برش بزنید، خط ضخیمی که با قیچی مشخص شده را دنبال کنید.
 • با دقت بیشتر، چشم و دو شکاف بین چشم را برش بزنید.
 • از یک فرد بزرگسال بخواهید به شما کمک کند دو سوراخ مشخص شده در دو طرف را دربیاورد، اینجا جای کش است. 
 • ماسک را از وسط در طول خطوط  نقطه چین تا کنید.
 • خطوط نقطه چین روی پیشانی پرنده را تا کنید.
 • منقار را از وسط در طول خطوط نقطه چین تا کنید.
 • زبانه های منقار را از قسمتی که روی ماسک باز است به داخل فشار دهید و با چسب محکم کنید.
 • حالا کش را از پشت ماسک از داخل سوراخ ها رد کنید و با نوار چسب محکم کنید، پیش از اینکه چسب را کامل بچسبانید کش را گره بزنید.

اطلاعاتی درباره چرخ ریسک سرآبی و توکا

چرخ ریسک های سرآبی کوچک و سبک، و آکروبات بازهای بسیار خوبی هستند. این به آن ها کمک می کند تا وارونه روی باریکترین شاخه های مواد غذایی آویزان شوند. اگر چه چرخ ریسک های سرآبی برای خوردن غذا و لانه سازی به باغ ها می آیند، اما آن ها در واقع پرندگان جنگل هستند. درختان بلوط مکان مورد علاقه آن ها هستند، زیرا آنجا مقدار زیادی کرم ها و حشرات دیگر برای تغذیه جوجه های خود پیدا می کنند. 

توکاها از کرم ها، میوه و انواع توت ها تغذیه می کنند. در بهار و اوایل تابستان، می توان صدای بلند و زیبای توکا نر که معمولا روی شاخه های بالایی درخت و یا آنتن تلویزیون ها می نشینند، شنید. این ماسک توکا نر است. توکا ماده سیاه نیست، بلکه قهوه ای است!
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
My Dad`s A Birdman
فایل‌های پیوست
ناشر
نویسنده
David Almond, دیوید آلموند
برگردان
 • ریحانه جعفری
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۳

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.