روباه کوچک

روباه کوچک

«کنجکاوی، شوقی کشنده است.» این واژه‌ها از کتاب «روباه کوچک» است، واژه‌هایی که معنای زندگی است برای روباه کوچک و همه‌ی آن‌ها که در جست‌وجوی دنیاهای تازه هستند و از روزمرگی گریزان.

در ژرف‌ترین لایه‌های ذهن ما، میل‌ها و هراس‌های ما لانه دارد، جایی که رویا و خیال و واقعیت ما به‌هم پیوند می‌خورد. واقعیت‌هایی که همان‌قدر که حقیقی هستند، خیالی‌اند و رویاهایی که همان‌قدر که خیالی هستند، حقیقی. دنیای روباه کوچکِ کتاب هم پل زدن میان همین فضاهاست. از واقعیت به خواب و رویا می‌رود و باز رویایی دیگر در خواب و خوابی دیگر در رویا و پس از آن واقعیت. واقعیتی که نمی‌دانیم حقیقی ست یا خودش رویا یا خوابی دیگر است. اما مهم این است که کنجکاوی، پلی میان این فضاها می‌شود و هر لحظه‌ی زندگی روباه کوچک را از شوق سرشار می‌کند و لذتی بی‌پایان به او می‌دهد.

کنجکاوی شوقی کشنده است برای آن‌ها که در لانه خزیده‌اند و از کشف دنیاهای تازه گریزان هستند. کنجکاوی برای روباه کوچک، خود زندگی است که دائم در جست‌وجوی دیدن و کشف دنیای تازه است.

کتاب «روباه کوچک»، داستان را با تصویرهای‌اش آغاز می‌کند، از آستر بدرقه زیبای‌اش با رنگ سرخ هیجان‌انگیزش تا هشت صفحه‌ی ابتدایی کتاب که فقط بازی و بازی و شیطنت‌های روباه کوچک است در کنار ساحل. روباهی که از لانه‌اش بیرون آمده و بی هراس به دنبال همه چیز می‌دود و از شوق زیستن، سرشار است.

تکنیک تصویرگری آمیخته در کتاب، که هم از تصویرهای واقع‌گرا استفاده کرده و هم نقاشی شده، مرز میان این خیال و واقعیت در کتاب را به‌زیبایی بازنمایی می‌کند. خواننده و بیننده این کتاب زیبا، هم دنیای واقعی را می‌بیند در تصویرها با همه جزئیات‌اش و هم مرغ‌ها و روباه و عناصر نقاشی شده.

روباه کوچک برای دیدن آمده، شوقی او را به سفری می‌برد که خواننده‌ی کتاب را شگفت‌ زده می‌کند. او که دنبال دو پروانه‌ی بنفش می‌دود، یک‌باره زیرپای‌اش خالی می‌شود و به زمین می‌افتد و سپس به خوابی عمیق می‌رود. پروانه‌های بنفشی که خودشان خیالی می‎‌شوند در پایان کتاب. هیچ‌چیز در این کتاب زیبا واقعی نیست و همه چیز در آن حقیقی!

خواب روباه کوچک، سفری می‌شود به کودکی او، بازی‌های‌اش با خواهر و برادرش، دیدن مادر و پدرش، دوست انسان او و تا پایان ما نمی‌دانیم روباه کوچک در خواب است، در رویا است و واقعیت و حقیقت کدام است.

تصویرها پر از واژه است و واژه‌ها آهنگین و پرمعنا. صفحه به صفحه این کتاب، حیرت‌آور است و شوق‌انگیز. این کتاب، خواننده و بیننده‌اش را به سفری فرامی‌خواند که پایانی ندارد. این بی‌پایانی، سبب می‌شود که شما بخواهید بارها و بارها این کتاب شگفت را بخوانید و هربار چیزی تازه در آن بیابید.

این کتاب یک داستان ندارد. تا ما هرگز در این کتاب به پایان نرسیم، به بن‌بست! چون زندگی پایانی ندارد. کتاب تاکید می‌کند که داستان‌های زندگی بی‌شمار هستند این کتاب، برای هر خواننده‌اش داستانی دارد متفاوت برای زیستن. برای آن‌ها که هنوز جرئت بیرون آمدن از لانه را ندارند، برای آن‌ها که خطر می‌کنند و به شوق کشف دنیاهای تازه از لانه بیرون می‌روند، برای آن‌ها که به شگفتی رویا و خیال باور دارند، برای آن‌ها که واقعیت برای‌شان دلسرد کننده شده و مهم‌تر از همه برای کودکان که شوق زیستن و تجریه‌های تازه در آن‌ها سرشار است.

کتاب «روباه کوچک» را آرام بخوانید و ببینید. تصویرها و واژه‌ها را مزه مزه کنید به آن‌ها فکر کنید و در دنیای زیبای‌اش زیستنی تازه را تجربه کنید.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
vosje
نویسنده
ادوارد فان دِ فندل, Edward van de Vendel
برگردان
  • توبا صابری, آرش برومند
تصویرگر
  • ماریه تولمن
  • Marije Tolman
سال نشر
۱۳۹۹

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.