باغ مخفی

باغ مخفی

خورشید روی سبزه ها و درخت های درهم تنیده ی "باغ مخفی" می تابید. این نامی بود که "مری" روی باغ گذاشته بود. این اسم را دوست داشت و وقتی بین دیوارهای قدیمی و زیبای آن تنها می گذشت و کسی نمی دانست او کجاست، بیشتر لذت می برد. تقریبا مثل دور بودن از دنیا بود و رفتن به یک جای افسانه ای. مری تصمیم گرفته بود راز وجود باغ مخفی را برای خود نگه دارد اما...

مری در هندوستان به دنیا آمده و پدر و مادرش را در اثر ابتلا به وبا از دست داده بود. چون سرپرستی نداشت او را به شوهر عمه اش "آقای کریون" در انگلستان سپرده بودند. عمه ی مری در هنگام زایمان پسرش "کالین" از دنیا رفته بود و کالین بیمار و رنجور را با دردهایش تنها گذاشته بود. کالین بداخلاق، لجباز،عصبی، بیمار و بستری در رختخواب بود و خودش و همه انتظار مرگش را داشتند. اما فکر می کنید بیماری یا سلامت او چه ارتباطی با باغ مخفی می تواند داشته باشد؟

امید به زندگی، لذت بردن از طبیعت و معجزه ی حضور در کنار پرندگان و گل ها در بهبودی و استمرار سلامت انسان در داستان واقعگرای "باغ مخفی" با درونمایه روانشناسی – عاطفی با زبانی ادبی و توصیف های زیبای تاثیرگذار بر مخاطب بیان شده است.

مخاطب نوجوان، علاوه بر لذت بردن از یک اثر کلاسیک، در طول خواندن داستان خود را در میان باغ، گیاهان شاداب و گل هایی احساس می کند که نوید بهار و زندگی، پایداری و پیروزی بر ترس، بیماری و ناتوانی را می دهند. کتاب با کارکرد تربیتی– عاطفی به کودکانی با مشکلات جسمی و حرکتی پیشنهاد می گردد.

 

 

 

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The Secret Garden
ناشران
نویسنده
Frances Hodgson Burnett, فرانسیس هاجسن برنت
ویراستار
  • زهرا سید عرب
برگردان
  • مهرداد مهدویان
سال نشر
۱۳۷۵

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.