لولو

لولو

رابطه دوستی چطور رابطه‌ای است؟ یک رابطه برابر یا بالا و پایین؟ بعضی وقت‌ها دوستی‌ها از یک نقطه شروع می‌شوند که یکی مراقب دیگری‌ست و از یک‌جای دوستی به بعد، همه چیز دگرگون می‌شود. مناسبات در یک دوستی همیشه یکسان و ثابت نمی‌ماند! طرفین رابطه رشد می‌کنند، شکل رابطه عوض می‌شود و مختصات آدم‌ها نسبت به هم تفییر می‌کند. «لولو» داستان یک رابطه دوستانه عجیب بین یک بچه‌گرگ و یک خرگوش است! رابطه‌ای که با بزرگ شدن بچه‌گرگ، شکل آن تغییر می‌کند و آن‌که تا دیروز مراقبت می‌کرد حالا خود نیاز به حمایت و درک شدن دارد.

بچه‌گرگی که هیچ وقت خرگوشی ندیده، با عمویش به شکار می‌رود. در راه عمو می‌میرد و بچه‌‌گرگ مستاصل به سراغ نخستین موجود زنده اطراف که از قضا یک خرگوش است می‌رود. خرگوش –تام- هم که تا آن روز گرگی ندیده است به بچه‌گرگ کمک می‌کند عمویش را به خاک بسپارد، برایش اسم انتخاب می‌کند و او را زیر بال و پر خود می‌گیرد تا بچه‌گرگ، که حالا لولو نام دارد، کم‌کم بزرگ می‌شود. لولو هم تند دویدن و ترساندن را به تام یاد می‌دهد. تام و لولو با هم بازی «کی از گرگ می‌ترسه» می‌کنند و یک‌بار تام آن‌قدر می‌ترسد که تصمیم می‌گیرد دیگر هیچ وقت از لانه‌اش بیرون نیاید.

لولو هرچه می‌کند موفق نمی‌شود دل تام را به دست بیاورد و دوستی را تمام شده می‌پندارد. به سمت کوهستان می‌رود تا دوست تازه‌ای پیدا کند. در تاریکی شب کوهستان گرگ‌ها با تصور اینکه لولو یک خرگوش است به او حمله می‌کنند و لولو تازه می‌فهمد که «بازی کی از گرگ می‌ترسد چه ترسی دارد.» لولو با تجربه تازه پیش تام برمی‌گردد و تام این‌بار او را باور می‌کند و دوستی لو را می‌پذیرد.

«لولو» داستان زیبایی است درباره‌ی دوستی و اعتماد به یک‌دیگر، سرشار از شوخ‌طبعی و لذت. دنیایی که «گرگوآر سولوتارف» در «لولو» خلق کرده به سادگی تصویرهای کتاب است. جایی که حتی مرگ طبیعی است و برخورد با آن به گفته تام «ساده است: باید خاک‌اش کنی. کمک‌ات می‌کنم.» سولوتارف که تصویرگر کتاب نیز هست، با استفاده از رنگ‌های اصلی و درخشان و به کار بردن خط‌های سیاه و کنتراست‌های شدید، حس تنش، حرکت، گرما و هیجان داستان را افزایش داده است. «لولو» همچنین داستانی چندلایه و دارای مفاهیم عمیقی برای گروه‌های سنی بالاتر است که می‌تواند برای درک بهتر کنش و واکنش‌های روابط دوستانه به نوجوانان کمک کند. قطع روابط آزاردهنده و آسیب‌زا، دیدن یک واقعه از چشم دیگری، تلاش برای جبران و ترمیم‌های آسیب‌های روابط و بخشش و پذیرش تفاوت‌ها از جمله این مفاهیم است.

«گرگوآر سولوتارف» تا به امروز بیش از ۱۵۰ کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته و تصویرگری کرده است که بسیاری از آن‌ها به زبان‌های گوناگون ترجمه شده‌اند. سولوتارف در ساختن فیلم از کتاب‌های‌اش نیز مشارکت می‌کند. او عکاس و مجسمه‌سازی توانا هم هست.

این کتاب نخستین بار است که با رعایت حق چاپ در ایران و از زبان فرانسه به فارسی ترجمه و منتشر می‌شود.

 

گزیده‌هایی از کتاب

  تام پرسید: «آیا راست است که گرگ‌ها خرگوش‌ها را می‌خورند؟ »

  لولو گفت: «من هم شنیده‌ام. اما من تا به‌حال خرگوشی نخورده‌ام.»

  تام گفت: «به‌هر حال، من که از تو نمی‌ترسم.»

کاربردها و فعالیت ها

    گفت‌وگو کنید.

       پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودک گفت‌وگو کنید.

  • چرا گرگِ پیر مرد؟ بچه‌گرگ چه کرد؟
  • تام و لولو چه بازی‌هایی با هم می‌کردند؟
  • به نظر شما چرا لولو در بازی «کی از خرگوش می‌ترسد» نمی‌ترسید؟
  • چه چیزی باعث شد تام به لانه پناه ببرد و دیگر بیرون نیاید؟

               ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب لولو بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Loulou
پروفایل نویسنده
نویسنده
Gregoire Solotareff, گرگوآر سولوتارف
پروفایل مترجم
ویراستار
  • گروه ویرایش موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تصویرگر
  • Gregoire Solotareff
  • گرگوآر سولوتارف
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • هورزاد عطاری
سال نشر
۱۳۹۹
خرید کتاب

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ