کتاب کودک و نوجوان: اگر تو بچه ی من بودی

اگر تو بچه ی من بودی

در کتاب «اگر تو بچه من بودی»، یکی از ویژگی‌های جانوران، با زبان مهرآمیز مادران‌شان و تصویرهای زیبای بزرگ، بیان شده است: شنای بچه سمورها، خواب زمستانی توله خرس‌ها، آواز خواندن بچه گرگ‌ها رو به ستاره‌ها و....

پدران و مادران انسان‌ها چگونه کودکان خود را پرورش می‌دهند؟ چگونه آن‌ها را برای زندگی در دنیای بزرگ و پر ماجرای پیش روی‌شان آماده می‌سازند؟ چه آرزوهایی برای آن‌ها دارند؟

این کتاب لطیف و سرشار از عشق والدین، به کودکان می‌آموزد که این مهر در میان همه موجودات طبیعت مشترک است. دیدن تصویرهای زیبای چهره‌های مهربان جانوران با رنگ‌های دلنشین و آرام، بر سواد دیداری آن‌ها می‌افزاید.

خواندن آن در شب هنگام از سوی پدر یا مادر برای کودک، خوابی شیرین و آسوده برای او در پی خواهد داشت.


در حوزه فکرپروری کودکان، کتاب‌های قصه به دو بخش تقسیم می‌شوند: کتاب‌های انگیزشی و کتاب‌های آرامشی.

دسته اول روی یک یا چند مفهوم مانند دوست، تفاوت، تغییر و … متمرکز بوده و محرکی برای گفتگواند. چالش‌هایی در تجارب زیسته کودکان ایجاد می‌کنند که با گفت و گو، مصداق‌یابی و پرسش مداوم نور بر ابعاد مختلف چالش می‌تابانند . دسته دوم کتاب‌های آرامشی یا پیش از خواب هستند. کتاب‌هایی نرم و لطیف و مخملی که عموما دیالکتیکی و گفت و گو محور با پایان باز نبوده و یک راوی دارند؛ کسی که با روایت خطی و بدون تموج هیجانی به مرور مفاهیم آشنا و تصاویر روشن و حتا روزمره می‌پردازد. کتاب‌هایی که می‌توان با چشم‌های بسته آن‌ها را گوش داد و خیال‌پردازی کرد و در آخر هم نتایجی دلچسب و نوازشی دارند.

کتاب‌های آرامشی در عین غنی‌سازی گنجینه لغات کودک، ذهن او را تکانه‌ها و دغدغه‌ها به سمت آرامش و تمرکز و مرور هدایت می‌کند به همین دلیل بهترین زمان برای مطالعه آن‌ها پیش از خواب است.

کتاب «اگر تو بچه من بودی» از جمله کتاب‌های شیرین پیش از خواب است. راوی کودک را با روایتی موجز میهمان حیوانات مختلف آسمان و زمین و دریا در روز و شب می‌کند.

مامان آهو می‌شود بخشی از کاری که برای بچه آهو می‌کند را می‌گوید، مامان گرگ می‌شود به توله‌اش زوزه کشیدن به سمت ماه را می‌آموزد، مامان خفاش می‌شود مامان سنجاب می‌شود مامان خرس می‌شود و مامان چندین حیوان دیگر و یک وجه تشابه را به فرزند گوشزد می‌کند: «من هستم، دوستت دارم، برای کشف دنیا با توام. برای ساختن زندگیات کنارت هستم. برای خطر کردن پشتت ایستاده‌ام . منتظر می‌مانم تا بروی و تجربه کنی و برگردی. یک آغوش گرم و پر از عشق همیشه اینجا برای توست. مثل همه مادران در همه جانوران.»

امتیاز من از ۵ ستاره ۴ است.

گزیده‌هایی از کتاب

اگر تو بچه خفاش من بودی، با تو تا زیر ستاره ها به پرواز در می آمدم و پس از پرواز شبانه تو را تنگ در آغوش می گرفتم.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
If You Were My Baby
نویسنده
Fran Hodgkins, فرن هاچکینز
ویژه نامه ها
برگردان
  • نسرین وکیلی
سال نشر
۱۳۸۸

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.