یوتا باوئر

یوتا باوئر
تهیه کننده: 
سحر ترهنده
مشخصات
نام: 
یوتا
نام خانوادگی: 
باوئر
نام لاتین: 
Jutta
نام خانوادگی لاتین: 
Bauer

یوتا باوئر در سال ۱۹۵۵ چشم به جهان گشود. پس از ده سال نه چندان لذت بخش در دبستان، برای تحصیل طراحی به دبیرستان فنی هامبورگ رفت. پس از آن در حالی که منتظر بود برای ادامه تحصیل در جایی پذیرفته شود، به عنوان کمک پرستار در خانه افرادی که ناتوانی‌های جسمی داشتند آغاز به کار کرد. سپس از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱ در کالج فنی طراحی هامبورگ مشغول به آموختن تصویرسازی شد.

در سال ۱۹۸۳ باوئر کتاب "سفر به جزیره عجایب" را تصویرگری کرد. این کار در اصل نقطه عطفی در زندگی حرفه‌ای باوئر شد. چرا که او توانست شغل جانبی خود یعنی پرستاری را رها کند و به عنوان تصویگری آزاد در هامبورگ مشغول به کار شود. در عین حال این پروژه سنگ بنای ارتباط‌های کاری موفق و پیوسته او با ناشران معتبر شد. یک سال بعد در 1984 باوئر استودیوی شخصی خود را راه اندازی کرد و در آن شروع به طراحی کاریکاتور، انیمیشن و داستان‌های تصویری برای ناشران و مجله های گوناگونی چون نشریه بسیار معروف و پرخواننده آلمانی به نام بریجیت کرد. در ۱۹۸۵ موفق به دریافت جایزه کتاب‌های تصویری (Troisdorfer) برای تصاویر کتاب "گاتفرید، خوک پرنده" شد. باوئر افزون بر این در طول سال های متمادی تصویرگری کتاب کودک موفق به دریافت جوایز ملی و بین المللی فراوانی شده است. جوایزی چون لوح افتخار IBBY در سال ۱۹۹۴ برای کتاب "تنها و یگانه" به نویسندگی کریستینه نوستلینگر و جایزه کتاب کودک آلمان را برای کتاب "مادر جیغ جیغو"، "فرشته پدر بزرگ" در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ دریافت کرد. فیلم‌های کارتون او نیز توانسته‌اند در فستیوال‌های متفاوت جوایز بسیاری را از آن خود کنند. شمار زیادی از کتاب‌های باوئر تبدیل به تآتر و فیلم انیمیشن شده‌اند. هم چنین کتاب‌های او به بیش از هژده زبان ترجمه و در کشورهای گوناگون منتشر شده اند.

يوتا باوئر در سال ۲۰۱۰ موفق به دريافت جايزه هانس كريستين اندرسن شد. چرا كه داستان‌ها و تصاویر باوئر سرشار از زندگی است. تصاویر او همواره به شکلی صادقانه شوخ طبع، صمیمی و خوش بین است. هم چنین به گونه‌ای غیر مرسوم و فروتنانه چهره ی واقعی زندگی و پستی و بلندی‌هایی را که زندگی در پیش رو دارد به نمایش می‌گذارد. زمانی که با دقت به کتاب‌های تصویری باوئر نگاه کنیم پدیده هایی را که هسته اصلی حفظ جهان هستند مانند اعتماد، عشق و امنیت حس خواهیم کرد. در طراحی‌ها و کتاب‌های تصویری او همواره نوری از امید وجود دارد. و ایجاد امید، به باور باوئر وظیفه اصلی ادبیات کودک است.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام