فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی معلم، 13 مهر

سال‌هاست که به پیشنهاد سازمان جهانی یونسکو روز ۵ اکتبر (معادل با ۱۳ مهرماه) به عنوان روز جهانی معلم نام‌گذاری شده است. با وجود این، کشورهای گوناگون بنا به دلایل ملی و میهنی خود، هریک روزی خاص را در تقویم‌شان برای بزرگداشت این مقام در نظر گرفته‌اند. در ادامه، تقویم کشورهای گوناگون را ورق می‌زنیم تا با دلیل این نام‌گذاری‌ها بیشتر آشنا شویم:

ایران

در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ تجمع اعتراض‌آمیزی از معلمان در میدان بهارستان تشکیل شد. پس از این واقعه، حکومت وقت برای دلجویی از معلمان، روز ۱۲ اردیبهشت را به یاد مرگ خانعلی روز معلم نام‌گذاری کرد؛ اما پس از انقلاب ۱۳۵۷ و ترور مرتضی مطهری در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۸، مرگ وی که با یک روز تأخیر عنوان شده بود، دلیلی برای انتخاب دوباره‌ی این روز برای مقام معلم گردید.

تایوان

28 سپتامبر، مقارن با بزرگداشت معلم و فیلسوف بزرگ چینی، کنفوسیوس روز معلم نامیده شد. این روز در تایوان تعطیلی رسمی است.

افغانستان

این روز معادل 5 اکتبر است. در روز معلم، مدارس تعطیل‌اند، اما دانش‌آموزان و معلمان به مدارس می‌روند و از آن‌ها با غذا و شیرینی پذیرایی می‌شود و به معلمان هدایای ویژه‌ای داده خواهد شد.

آلبانی

در هفتم مارس سال 1887، اولین مدرسه‌ی سکولار در این کشور تأسیس شد و دانش‌آموزان آلبانی اجازه‌ پیدا کردند در آن درس بخوانند. تا پیش از آن، تمامی مدارس تحت نظارت کلیسای کاتولیک بودند. چنین روزی را روز معلم نامیده‌اند.

آرژانتین

11 سپتامبر را برای این روز برگزیده‌اند؛ آن هم به افتخار بزرگداشت «دومینگو فاستینو سارمینتو»، هفتمین رئیس‌جمهوری آرژانتین که در سال 1888 در آسونسیون درگذشت.

این لیست به تعداد کشورهای جهان ادامه پیدا می‌کند، اما جالب آنکه در کشوری همچون فرانسه، که مهد تمدن اروپاست، روزی به نام روز معلم وجود ندارد!

کتابک برای روز جهانی معلم کتاب‌های زیر را به شما معرفی می‌کند:

استنلی معلم – مجموعه استنلی همه کاره / برای 3 تا 7 سال/ (معرفی کتاب استنلی معلم/ خرید کتاب استنلی معلم
من معلم، تو شاگرد!/ برای ۳ تا ۷ سال/ (معرفی کتاب من معلم، تو شاگرد!/ خرید کتاب من معلم، تو شاگرد!)
معلم من یک هیولاست!/ برای 3 تا 9 سال/ (معرفی کتاب معلم من یک هیولاست!/ خرید کتاب معلم من یک هیولاست!)
نقطه/ برای ۳ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب نقطه/ خرید کتاب نقطه)
بیدی/ برای ۳ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب بیدی/ خرید کتاب بیدی)
فرانکلین و معلم جدید – مجموعه‌ی فرانکلین/ برای ۵ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب فرانکلین و معلم جدید – مجموعه‌ی فرانکلین/ خرید کتاب فرانکلین و معلم جدید – مجموعه‌ی فرانکلین)
معلم – مجموعه افراد پرمشغله ۱/ برای ۵ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب معلم – مجموعه افراد پرمشغله ۱/ خرید کتاب معلم – مجموعه افراد پرمشغله ۱)
خانم معلم و آقای نقاش/ برای ۷ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب خانم معلم و آقای نقاش/ خرید کتاب خانم معلم و آقای نقاش)
مشق شبم را ننوشتم چون.../ برای ۷ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب مشق شبم را ننوشتم چون.../ خرید کتاب مشق شبم را ننوشتم چون...)
معلم ها بلد نیستند/ برای ۷ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب معلم ها بلد نیستند/ خرید کتاب معلم ها بلد نیستند)
معلم جدید – مجموعه پینکی پرماجرا/ برای ۷ تا ۹ سال/ (معرفی کتاب معلم جدید – مجموعه پینکی پرماجرا/خرید کتاب معلم جدید – مجموعه پینکی پرماجرا)
آمبر و معلم جدید – مجموعه آ مثل آمبر/ برای 7 تا 9 سال/ (معرفی کتاب آمبر و معلم جدید – مجموعه آ مثل آمبر/ خرید کتاب آمبر و معلم جدید – مجموعه آ مثل آمبر
معلم سبز/ برای ۷ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب معلم سبز/ خرید کتاب معلم سبز)
به مدرسه دیر رسیدم چون.../ برای ۷ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب به مدرسه دیر رسیدم چون.../ خرید کتاب به مدرسه دیر رسیدم چون...)
خانم معلم جدید ما – ماجرای خانم شارلوت/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب خانم معلم جدید ما – ماجرای خانم شارلوت/ خرید کتاب خانم معلم جدید ما – ماجرای خانم شارلوت)
خانم شارلوت کتابدار عجیب و غریب/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب خانم شارلوت کتابدار عجیب و غریب/ خرید کتاب خانم شارلوت کتابدار عجیب و غریب)
معلم شعبده باز (مجموعه مدرسه پرماجرا)/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب معلم شعبده باز (مجموعه مدرسه پرماجرا)/ خرید کتاب معلم شعبده باز (مجموعه مدرسه پرماجرا))
معلمم آدم فضایی شده – مدرسه‌ی خیال‌باف‌ها ۱/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب معلمم آدم فضایی شده – مدرسه‌ی خیال‌باف‌ها ۱/ خرید کتاب معلمم آدم فضایی شده – مدرسه‌ی خیال‌باف‌ها ۱)
آقا معلم رو سوار قطار وحشت نکنین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب آقا معلم رو سوار قطار وحشت نکنین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش/ خرید کتاب آقا معلم رو سوار قطار وحشت نکنین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش)
آقا معلم را به مسابقه فوتبال نبرین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب آقا معلم را به مسابقه فوتبال نبرین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش/ خرید کتاب آقا معلم را به مسابقه فوتبال نبرین! – مجموعه کلاس یا باغ وحش)
 مجموعه 4 جلدی داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی مجموعه 4 جلدی داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما/ خرید مجموعه 4 جلدی داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما)
برسد به دست معلم عزیزم/ برای 7 تا 12 سال/ (معرفی کتاب برسد به دست معلم عزیزم/ خرید کتاب برسد به دست معلم عزیزم
بدترین سال‌های زندگی من/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب بدترین سال‌های زندگی من/ خرید کتاب بدترین سال‌های زندگی من)
سفر به درون بدن/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب سفر به درون بدن/ خرید کتاب سفر به درون بدن)
ماروین نارنجی و خانه ی خانم معلم/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ (معرفی کتاب ماروین نارنجی و خانه ی خانم معلم/ خرید کتاب ماروین نارنجی و خانه ی خانم معلم)
ماهی بالای درخت/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ برای ۱۲ سال به بالا/ (معرفی کتاب ماهی بالای درخت/ خرید کتاب ماهی بالای درخت)
معلم ناپدید شده- مجموعه داستان‌های جست‌وجو در مدرسه/ برای ۹ تا ۱۲ سال/ برای ۱۲ سال به بالا/ (معرفی کتاب معلم ناپدید شده- مجموعه داستان‌های جست‌وجو در مدرسه/ خرید کتاب معلم ناپدید شده- مجموعه داستان‌های جست‌وجو در مدرسه)
جنگ چهارشنبه‌ها/ برای ۱۲ سال به بالا/ (معرفی کتاب جنگ چهارشنبه‌ها/ خرید کتاب جنگ چهارشنبه‌ها)
بدقلق‌ها و معلمی به اسم قورباغه‌ی سبز/ برای ۱۲ سال به بالا/ (معرفی کتاب بدقلق‌ها و معلمی به اسم قورباغه‌ی سبز/ خرید کتاب بدقلق‌ها و معلمی به اسم قورباغه‌ی سبز)
به خاطر آقای تراپت/ برای ۱۲ سال به بالا/ (معرفی کتاب به خاطر آقای تراپت/ خرید کتاب به خاطر آقای تراپت)
خانم معلم معرکه – ماجرای خانم شارلوت/ برای 9 تا 12 سال/ (معرفی کتاب خانم معلم معرکه/ خرید کتاب خانم معلم معرکه
معلم تازه کار (مجموعه مدرسه پرماجرا)/ برای 9 تا 12 سال/ (معرفی کتاب معلم تازه کار/ خرید کتاب معلم تازه کار)
مری پاپینز/ برای 9 تا 12 سال/ (معرفی کتاب مری پاپینز/ خرید کتاب مری پاپینز
مجموعه داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما/ برای 9 تا 12 سال/ (معرفی کتاب مجموعه داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما/ خرید کتاب مجموعه داستان‌های معلم دوست‌‌داشتنی ما
روشنگران تاریکی/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب روشنگران تاریکی/ خرید کتاب روشنگران تاریکی
توران دختر ایران/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب توران دختر ایران/ خرید کتاب توران دختر ایران
زیستن برای روشنگری/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب زیستن برای روشنگری/ خرید کتاب زیستن برای روشنگری
زیر خط کودکی/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب زیر خط کودکی/ خرید کتاب زیر خط کودکی
تجربه‌های مدرسه‌داری/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب تجربه‌های مدرسه‌داری/ خرید کتاب تجربه‌های مدرسه‌داری
گفت‌وگو با زمان/ برای کتابداران/ (معرفی کتاب گفت‌وگو با زمان/ خرید کتاب گفت‌وگو با زمان

پدیدآورندگان:
Submitted by skyfa on