فاصله‌ات را با من حفظ کن!

فاصله‌ ات را با من حفظ کن

داستان کتاب « فاصله‌ات را با من حفظ کن!» درباره‌ی پسری به نام لوییس است که از رعایت فاصله با دیگران و فضای شخصی چیزی نمی‌داند اما عاشق نجوم و فضانوردی است و اطلاعات زیادی در این زمینه دارد.

یک روز آموزگار به دلیل اینکه لوییس فاصله‌اش را با دیگران رعایت نمی‌کند، عصبانی می‌شود و لوییس را به کلاس «رعایت فاصله» می‌فرستد. لوییس از این تصمیم آموزگار بسیار خوشحال می‌شود چون فکر می‌کند قرار است در این کلاس راجع به فضا و ستاره‌ها یاد بگیرد، اما کم‌کم متوجه می‌شود که این‌طور نیست.
کتاب «فاصله‌ات را با من حفظ کن!» زبانی طنز دارد و یک منبع مناسب است برای والدین و مربیان و آموزگارانی که می‌خواهند راجع به مفهوم حریم خصوصی و رعایت فاصله و فضای بین آدم‌ها با کودکان صحبت کنند و به آن‌ها آموزش دهند. این کتاب کمک می‌کند کودک بفهمد فاصله‌ی مناسب با دیگران چه‌قدر است و رعایت این فاصله به معنی احترام گذاشتن به آن‌ها و هم‌چنین محافظت از خودشان است.
مسیر داستان کتاب «فاصله‌ات را با من حفظ کن!» بسیار جذاب است به گونه‌ای که نه تنها کودک را سر ذوق می‌آورد، بلکه بزرگ‌ترها هم از خواندنش لذت می‌برند و می‌توانند از آن بیاموزند، زیرا فقط کودکان نیستند که با مفهوم رعایت فاصله‌ی شخصی آشنایی ندارند. گاهی بزرگ‌ترها هم دچار مشکل عدم رعایت فاصله با دیگران می‌شوند.
کتاب «فاصله‌ات را با من حفظ کن!» برای بلندخوانی مناسب است.

درباره نویسنده کتاب «فاصله‌ات را با من حفظ کن!»:

تاکنون نزدیک دو میلیون نسخه از کتاب‌های جولیا کوک، معلم و مشاور سابق مدرسه، به فروش رفته‌است. او پژوهش‌های دست اول دنیا را با خلاقیتی که دارد به زبان بچه‌ها برمی‌گرداند تا برای کودکان آموزنده، سرگرم‌کننده و جذاب باشد.
چند سال پیش جولیا به دنبال داستانی مناسب برای آموزش تفاوت بین «تعریف‌کردن و خبرچینی» به بچه‌ها می‌گشت، وقتی آن‌چه را که می‌خواست پیدا نکرد، تصمیم گرفت خودش یک کتاب بنویسد که نتیجه‌اش کتاب «چغلی نکن!» بود.
هدفی که پشت کارهای کوک وجود دارد این است که کودکان و نوجوانان را به دنیای داستان‌های سرگرم‌کننده و به ‌یاد ماندنی‌اش وارد کند و به آن‌ها یاد دهد چگونه در طول زندگی از پس مشکل‌هایشان بربیایند. او این توانایی ذاتی را دارد که از طریق کتاب‌های داستان به دنیای بچه‌ها وارد شود و به آن‌ها یاد بدهد چه چیزی بگویند و چگونه آن را بیان کنند.

گزیده‌هایی از کتاب
  • می‌خواستم به دوستم، روستی، نشان بدهم که شهاب‌سنگ‌ها چه‌طور با ماهواره‌های فصایی برخورد می‌کنند. من شهاب‌سنگ بودم و روستی ماهواره. وقتی خودمان را محکم به همدیگر کوبیدیم، خانم معلم با عصبانیت گفت: لوییس تو واقعا نمی‌توانی فاصله‌ات را با دیگران خفظ کنی.
  • فکر کنید هر کس یک حباب شخصی دور خودش دارد. حباب شخصی آدم‌ها همیشه به یک اندازه نیست. بعضی وقت‌ها مثل وقت‌هایی که کنار یک غریبه ایستاده‌اید، یا وقتی در موقعیت جدیدی هستید، این حباب بزرگ‌تر می‌شود...بعضی وقت‎ها هم کوچک‎تر. مثل وقت‌هایی که کنار خانواده و دوستان صمیمی‎تان هستید.
کاربردها و فعالیت ها
  • با کشیدن نمادی مشابه آن‌چه می‌بینید به کودک نشان دهید باید چه فاصله‌ای با دیگران داشته باشند. 

فاصله ات را با من حفظ کن

  • قبل از شروع بلندخوانی، به تعداد کودکان حلقه‌ هولاهوپ روی زمین بگذارید و از آن‌ها بخواهید درون حلقه بنشینند یا بایستند. اگر هولاهوپ در دسترس نیست با استفاده از کاموا، طناب و... دایره‌های بزرگ درست کنید. به جای آن‌ها از صفحه‌های بزرگ روزنامه هم می‌توان استفاده کرد.

فاصله ات را با من حفظ کن 2

 
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Personal space camp
نویسنده
Julia Cook, جولیا کوک
ویراستار
  • سیما سودخواه
برگردان
  • عرفانه جوادپور
تصویرگر
  • Carrie Hartman
  • کری هارتمن
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.