کتاب کودک و نوجوان: روباه قرمز سلام!

روباه قرمز سلام!

قورباغه کوچولو، روباه قرمز، پروانه بنفش، گربه نارنجی، مار سبز، ماهی آبی و سگ سیاه و سفید را برای تولدش دعوت می کند. اما وقتی مهمان ها از راه می رسند مامان قورباغه پاک گیج می شود. روباه قرمز سبز است، پروانه بنفش زرد است، گربه نارنجی، آبی است، مار سبز، قرمز است، پرنده زرد، بنفش است، ماهی آبی، نارنجی است و سگ سیاه با لکه های سفید به رنگ سفید با لکه های سیاه است. قورباغه کوچولو به مامانش می گوید علتش این است که تو به آن ها به اندازه کافی نگاه نکرده ای.

قورباغه کوچولو به مامانش می گوید که چگونه به آن ها نگاه کند تا به رنگ اصلی شان درآیند. نه، این یک چشم بندی نیست. بلکه عملکرد اعجاب انگیز چشم انسان است.

کودکان خواننده در این کتاب باید خود وارد عمل شوند تا راز این چشم بندی را کشف کنند. اگر قورباغه کوچولو بتواند این چشم بندی را بکند، آن ها هم می توانند. خوانندگان کوچک این کتاب از این که می توانند در این بازی تغییر رنگ جانوران شرکت کنند، بسیار لذت می برند. آن ها در آخر که مامان قورباغه، قورباغه کوچولو را می بوسد و او از خجالت سرخ می شود، از این که خود می توانند در سرخ شدن قورباغه نقش داشته باشند، خنده شان می گیرد.

در کتاب سلام روباه قرمز، اریک کارل با تصویرهای کلاژ خود، مفهوم رنگ های مکمل را به کودکان یاد می دهد. اریک کارل بر این باور است که یادگیری تجربه ای لذت بخش است. در این کتاب تخیلی او از کودکان دعوت می کند تا رنگ های مکمل را خود کشف کنند، در حالی که از داستان قورباغه کوچولو و دوستان رنگارنگش هم لذت می برند.

گزیده‌هایی از کتاب

روز تولد قورباغه کوچولو، مهمانها یکی یکی از راه رسیدند.
قورباغه کوچولو جلو رفت وگفت: "سلام، روباه قرمز!به جشن تولد من خوش آمدی."
روباه قرمز گفت" از این که من را دعوت کرده ای، متشکرم."
خاله قورباغه به روباه نگاه کرد وبا تعجب گفت:"این روباه که قرمز نیست، سبز است."
قورباغه کوچولو گفت"مادر،  شما به اندازه کافی به روباه نگاه نکرده اید."
خاله قورباغه مدتی به روباه نگاه کرد ونگاه کرد...

کاربردها و فعالیت ها

این فعالیت را اریک کارل، نویسنده و تصویرگر محبوب کتاب سلام روباه قرمز، برای تشویق بیشتر کودکان به خواندن، به پدر و مادرها و آموزگاران پیشنهاد کرده است:
سال‌هاست من به بچه‌های جوان اصول نظریه ی رنگ را که بوسیله یوهان ولف گنگ وان گوته شکل گرفته توضیح می‌دهم.
از کودکان می خواهم به من بگویند مخالف رنگ سیاه چیست؟
آن ها فریاد می زنند: سفید!
می پرسم: مخالف رنگ قرمز چیست؟
این جاست که به نظر می رسد بچه ها گیج می‌شوند. آن‌ها می گویند: "مگر می شود قرمز یا رنگ های دیگر هم مخالفی داشته باشند؟"
هنگامی که به آن ها نشان می‌دهم که قرمز هم رنگ مخالف دارد، حتی بچه های خیلی جوان هم مجذوب می‌شوند. برای ترتیب دادن یک فعالیت با کتاب سلام روباه قرمز، به ابزار چندانی نیاز ندارید. تمام چیزی که نیاز دارید یک زمینه ی سفید و یک شی با رنگ روشن است. مثلاً یک دستکش قرمز که می تواند واقعی باشد یا از یک تکه کاغذ درست شده باشد.
دستکش قرمز را روی زمینه سفید بگذارید. از کودکان بخواهید به دستکش قرمز خیره شوند. سفارش کنید چشمان‌شان را حرکت ندهند و همچنان که به دستکش قرمز خیره شده اند تا ده بشمارند. این کار باید آهسته و با آرامش انجام بگیرد.
سپس دستکش قرمز را بردارید، اما پیش از آن، از کودکان بخواهید تا نگاه‌شان را روی همان نقطه که دستکش قرمز بوده نگه دارند. پس از برداشتن دستکش، آهسته و کم کم دستکش سبز رنگی ظاهر می شود و بعد ناپدید می شود. سبز مخالف یا مکمل رنگ قرمز است.
بعضی از بچه ها باور دارند که این اتفاق یک جادو، یک شعبده بازی و یا توهم است. من به آن‌ها می گویم که این طور نیست بلکه این اتفاقی است که بین چشم و مغز شما می افتد.

نگاه دقیق از جادو پرده برمی دارد!

شناخت و درک رنگ‌های مکمل، می‌تواند کودکان را در هر سنی، هم مجذوب و هم دلزده کند. نویسنده ی هنرمند، اریک کارل، بهترین کسی است که می‌تواند این موضوع را به کودکان بیاموزد.
"روباه قرمز سلام" داستانی ساده و سرگرم کننده است که به خوانندگانش اجازه می دهد به راز نویسنده ی هنرمند پی ببرند. راه پی بردن به راز هم، خیره شدن به تصویرهاست!
توضیحات کارل درست است. اما کمی جادو هم در این کار هست، روباه قرمز سلام، چیزهایی بیشتر از تنها یک کتاب برای فهم چرخه ی رنگ گوته  دارد.
او با دقت، زیرکی و گشاده دستی، خوانندگانش را به نگاه هنرمندانه به داستان فرا می خواند. با کمی بردباری و حوصله، شما و فرزند‌تان از آنچه می‌توانید ببینید، شگفت زده خواهید شد. با هم نگاه کنید و در خواندن "روباه قرمز، سلام" با فرزندتان شریک شوید:
١. کتاب را بالا بگیرید و عنوان آن را بلند بخوانید. بپرسید آیا چیزی روی جلد کتاب هست که شگفت آورباشد؟  بله. روباه قرمز، سبز است. فرزند‌تان انتظار دارد کتاب چه چیزی را برایش توضیح دهد؟
٢. جلد کتاب را باز کنید و از فرزند‌تان بخواهید درباره ی تصویر آستر کتاب توضیح بدهد. نویسنده به این دایره‌ی درخشان چه می‌گوید؟ (چرخه ی رنگ). بکوشید با کمک کودک‌ تان اطلاعاتی درباره‌ی گوته و چرخه‌ی رنگ‌های مکمل او پیدا کنید. در نظر بگیرید که گوته، رنگ‌های مکمل را در چرخه‌ی رنگ، روبه روی یکدیگر قرار داده است. چرا رنگ های مکمل در این داستان اهمیت دارند؟ کتاب را ورق بزنید تا کم کم بفهمید چرا.
توجه کنید: شاید بهتر باشد برای خوانندگان خردسال، داستان را پیش از این که چرخه ی رنگ گوته و اطلاعات زندگی او را ارائه بدهید، دست کم یک بار بخوانید.
 ٣. هنگامی که کودک در سر تا سر داستان تصویرهای رنگ مکمل را روی صفحه های سفید می‌بیند، از او بخواهید رنگ‌ها و شکل‌ها را توصیف کند.(توجه داشته باشید که هر رنگ، مکمل خود را در صفحه ی سفید بازتاب می‌دهد.)
٤. پس از خواندن داستان و لذت بردن از آن، چرخه‌ی رنگ گوته را دم دست خود بگذارید. ببینید آیا فرزندتان می تواند با کمک چرخه ی رنگ گوته، رنگی را که در هر صفحه ی سفید، پس از دیدن تصویر در صفحه ی پیشین به وجود می آید، حدس بزند؟ پیش از این که متن را دوباره بخوانید، کتاب را ورق بزنید. روی تصویر روباه مکث کنید. از کودک بخواهید نام جانوری را که می بیند، بگوید. بعد درباره‌ی رنگ سبز تصویر به او توضیح بدهید. سپس رنگ سبز را از روی چرخه‌ی رنگ پیدا کنید و انگشت تان را مستقیم به سوی مرکز چرخه‌ی رنگ بکشید تا رنگ قرمز، رنگ مکمل سبز را در مقابل آن لمس کنید. حالا بپرسید نام جانور چیست؟ پاسخ این است: روباه قرمز.
٥. از فرزندتان بخواهید دوباره به تصویر خیره شود و نتیجه را آزمایش کند. سپس بخواهید چشمانش را روی صفحه‌ی سفید بگرداند. آیا روباه قرمز را می بیند؟ بله! این تمرین را با پروانه، گربه، مار، پرنده، ماهی و گل انجام دهید. بگذارید فرزندتان در فاصله ی زمانی میان تشخیص رنگ هر جانور، به چشمانش استراحت بدهد.

https://eric-carle.com/‎

 

برگردان: شادی فرزین

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Hello, Red fox‬
نویسنده
Eric Carle, اریک کارل
ویراستار
  • شراره وظیفه شناس
برگردان
  • افسانه شعبان نژاد
سال نشر
۱۳۸۷

دیدگاه ها

واقعا بی نظیره . من که لذت بردم . حتما برای بچه ها انجام می دم .همینطور برای پسرم


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.