روباه قرمز سلام!

عنوان لاتین
Hello, Red fox‬

قورباغه کوچولو، روباه قرمز، پروانه بنفش، گربه نارنجی، مار سبز، ماهی آبی و سگ سیاه و سفید را برای تولدش دعوت می کند. اما وقتی مهمان ها از راه می رسند مامان قورباغه پاک گیج می شود. روباه قرمز سبز است، پروانه بنفش زرد است، گربه نارنجی، آبی است، مار سبز، قرمز است، پرنده زرد، بنفش است، ماهی آبی، نارنجی است و سگ سیاه با لکه های سفید به رنگ سفید با لکه های سیاه است. قورباغه کوچولو به مامانش می گوید علتش این است که تو به آن ها به اندازه کافی نگاه نکرده ای.

قورباغه کوچولو به مامانش می گوید که چگونه به آن ها نگاه کند تا به رنگ اصلی شان درآیند. نه، این یک چشم بندی نیست. بلکه عملکرد اعجاب انگیز چشم انسان است.

کودکان خواننده در این کتاب باید خود وارد عمل شوند تا راز این چشم بندی را کشف کنند. اگر قورباغه کوچولو بتواند این چشم بندی را بکند، آن ها هم می توانند. خوانندگان کوچک این کتاب از این که می توانند در این بازی تغییر رنگ جانوران شرکت کنند، بسیار لذت می برند. آن ها در آخر که مامان قورباغه، قورباغه کوچولو را می بوسد و او از خجالت سرخ می شود، از این که خود می توانند در سرخ شدن قورباغه نقش داشته باشند، خنده شان می گیرد.

در کتاب سلام روباه قرمز، اریک کارل با تصویرهای کلاژ خود، مفهوم رنگ های مکمل را به کودکان یاد می دهد. اریک کارل بر این باور است که یادگیری تجربه ای لذت بخش است. در این کتاب تخیلی او از کودکان دعوت می کند تا رنگ های مکمل را خود کشف کنند، در حالی که از داستان قورباغه کوچولو و دوستان رنگارنگش هم لذت می برند.

گزیده‌هایی از کتاب

روز تولد قورباغه کوچولو، مهمانها یکی یکی از راه رسیدند.
قورباغه کوچولو جلو رفت وگفت: "سلام، روباه قرمز!به جشن تولد من خوش آمدی."
روباه قرمز گفت" از این که من را دعوت کرده ای، متشکرم."
خاله قورباغه به روباه نگاه کرد وبا تعجب گفت:"این روباه که قرمز نیست، سبز است."
قورباغه کوچولو گفت"مادر،  شما به اندازه کافی به روباه نگاه نکرده اید."
خاله قورباغه مدتی به روباه نگاه کرد ونگاه کرد...

برگردان
افسانه شعبان نژاد
تهیه کننده
زهره قایینی
سال نشر
۱۳۸۷
نویسنده
Eric Carle, اریک کارل
ویراستار
شراره وظیفه شناس
Submitted by editor3 on