دوست من جیم

عنوان لاتین
‏‫‬‭Mon ami Jim

در یک روز آفتابی، جک که یک پرنده است تصمیم می گیرد سفر کند و دریای‌ آبی را ببیند. خود را به دریا می رساند و این آغازی برای دوستی با جیم مرغ دریایی است. جیم او را به خانه اش دعوت می کند. اما اهالی دهکده جیم رفتار دوستانه ایی با او ندارند و با تعجب به او نگاه می کنند.

جک دریا، خانه جیم و خود جیم را دوست دارد ولی به سبب برخورد سرد اهالی دهکده ناراحت است و فکر می کند بهتر است به خانه اش برگردد. جیم به او اطمینان می دهد که مردم او را قبول خواهند کرد.

روزی جک در خانه جیم یک صندوق کتاب پیدا می کند و متعجب می شود وقتی می فهمد جیم از کتاب ها برای روشن کردن آتش استفاده می کند. از آن شب به بعد هر شب جک داستانی را از کتاب برای جیم می خواند و غافل از اینکه یک نفر یواشکی به داستان ها گوش می دهد. او نوبرت کوچولو است که مادرش را از داستان خوانی های شبانه جک و جیم با خبر می کند. کم کم همه از کتابخوانی جک با خبر می شوند و هر شب به پشت در خانه ی جیم می آیند و به داستان های جک گوش می دهند و از شنیدن آن لذت می برند. حالا دیگر هر روز یکی از اهالی دهکده به خانه جیم آمده و هدیه ای برای آن ها می آورد.

ارزش دوستی، بردباری و پذیرش دیگران، ایستادگی در برابر دشواری ها و همچنین اهمیت و تأثیر کتاب و کتابخوانی و جایگاه آن در نزدیک کردن انسان ها از ویژگی های کتاب هست.

کیتی کروسر برنده جایزه ی ۲۰۱۰ آسترید لیندگرن است و به سبب احترام به مخاطبان، خلق آثار خلاقانه و پرداختن به طیف گسترده ای از مشکلات کودکان در داستان هایش ستایش شده است. از این نویسنده داستان های پوکا و مین نیز به فارسی برگردانده شده است.

 

 

برگردان
شهلا افتخاری
تهیه کننده
فاطمه مرتضایی فرد
سال نشر
۱۳۹۰
نویسنده
Kitty Crowther, کیتی کروسر
ویراستار
معصومه فروغ
Submitted by editor3 on