گوزن شاخدار فایده‌اش چیه؟

گوزن شاخدار فایده‌اش چیه؟

پسر بچه‌ای به نام جک در جنگل با گوزنی دوست می‌شود و او را با خود به خانه می‌برد. مادرش می‌گوید: «به شرطی می توانی اورا پیش خودت نگه داری که فایده‌اش را پیدا کنی». جک و گوزن راه های مختلفی را امتحان می‌کنند اما هر بار گوزن کارها را خراب می کند، مادر عصبانی می‌شود و او را بیرون می‌کند، اما … .

متن کتاب زبانی طنزگونه دارد و شامل تصاویري شاد و شخصیت هايی جذاب و دلنشین است. فضای طراحی شده پر از جزئیات ریز و درشتي است كه باعث مي شوند کودک علاوه بر خواندن داستان با دیدن و پیدا کردن این جزئیات سرگرم شود. کتاب با پرداختن به موضوع علاقه کودکان به حیوانات سعی بر آن دارد تا  اهمیت نزديكی كودك به طبيعت و حيوانات را نشان دهد. چرا كه در نهایت دوست داشتن و عشق جک به گوزن دلیلی برای ماندن او در خانه می شود. درک احساسات کودک از طرف مادر و پدر، اهمیت دادن و ارزش گذاشتن به كودكان و مهم‌تر از همه نشان دادن این عشق و دوستی به کودک، ‌از جمله نکات مهمی است که در این کتاب به آن ها اشاره شده است. این کتاب می تواند برای رشد ‌اجتماعی و شخصیتی کودک به خانواده ها پیشنهاد شود. متن کوتاه این داستان برای خواندن گروهی و نمايش خلاق مناسب است.

گزیده‌هایی از کتاب

  حتی این کار هم فایده‌ای نداشت! مادر جک خیلی عصبانی شد وگفت:«این گوزنت خانه را به هم ریخت. نه، نمی‌توانی برای گوزن فایده‌ای پیدا کنی. باید برود همان جایی که بوده، توی جنگل»>

کاربردها و فعالیت ها

پرسش هایی برای گفت و گو:

  • آیا تاکنون دوست داشته اید چیزی را نگه دارید که از نظر دیگران به درد نخور است؟ مثلا کارت پستالی که یک دوست به شما داده یا یک عروسک کهنه و قدیمی؟
  • وقتی کسی/چیزی را دوست ندارید چه حسی دارید؟ وقتی چیزی یا کسی را دوست دارید چه احساسی دارید؟
  • آیا ما نیاز داریم که کسی ما را دوست داشته باشد؟
  • آیا ما نیاز داریم که کسی یا چیزی را دوست داشته باشیم؟

داستان را بخوانید و کودکان تشویق کنید درباره ی فایده هایی که یک گوزن شاخدار می تواند داشته باشد به جک کمک کنند و گمانه زنی کنند. یا می توانید پس از پایان داستان و پس از درست کردن هدبند گوزن شاخدار با کودکان بر اسسا داستان نمایش خلاق اجرا کنید و از کودکان بخواهید که فایده های دیگری برای گوزن شاخدار پیدا کنند.

درست کردن هدبند گوزن شاخدار
آنچه که نیاز دارید: مقوا مداد قیچی چسب رنگ و مواد تزیینی مانند پولک و روبان و کاغذ رنگی و ...

  • نواری بلند از مقوا به پهنای ۴ سانتی متر ببرید. طول هر نوار باید به اندازه دور سر هر کودک باشد. سپس دو انتهای نوار را با چسب به هم وصل کنید.
  • یک برگه مقوا در اختیار کودکان قرار دهید و از آن ها بخواهید دست هایشان را بر روی مقوا بگذارند و تصویر دست هایشان را تا مچ بر روی مقوا با مداد بکشند.
  • دور آن را با قیچی ببرند و با چسب بخش مچ را به هدبند بچسبانند.

بچه ها می توانند از مقواهای رنگی برای درست کردن هدبندشان استفاده کنند یا با مواد تزیینی یا رنگ یا هر چیزی که دوست دارند هدبندی منحصر به فرد برای خود درست کنند.

برگردان: شبنم عیوضی
www.ehow.com

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
What Use Is a Moose?‎
نویسنده کتاب:
تصویرگر:
مترجم کتاب:
نویسنده
Martin Waddell, مارتین وادل
برگردان
  • رضی هیرمندی
تصویرگر
  • Arthur Robbins
  • آرتور رابینز
کتابداران
سال نشر
۱۳۸۶

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.