نشریه های کودک و نوجوان

در این بخش از کتابک، نشریه‌هایی را معرفی می‌کنیم که ویژه‌ی کودکان و نوجوانان منتشر می‌شوند. این نشریه‌ها با توجه به گروه سنی مخاطبان خود، می‌توانند شامل ادبیات داستانی، مطالب آموزشی، بازی و سرگرمی باشند.

این نشریه‌ها نه تنها از نظر محتوایی، بلکه از نظر طرح روی جلد، تصویرگری، صفحه‌آرایی، نوع و قطع کاغذ نیز باید مناسب مخاطب کودک و نوجوان باشد.

زیر دسته بندی ها
از کتاب، با کتاب، تا کتاب برای نوجوانان هدهد سفید کتابی است که به تازگی برای نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی منتشر شده است. بر اساس آنچه در ‍‍پیش‌گفتار کتاب با عنوان «پایه سفر هستید؟» آمده، هدهد سفید می‌خواهد راوی سفر به سوی کوه قاف دانش و فرهنگ و آگاهی و مهربانی باشد.
شنبه, ۷ اردیبهشت
«ماهنامه تیزهوش»، نشریه‌ای برای مخاطبان كودک و نوجوان ايرانی با رويكردی روحيه بخش، خلاقانه و علمي آموزشي است. نخستین شماره‌ی این نشریه مهرماه ۱۳۸۳ با مدیرمسئولی مهدی شاکری پا به عرصه‌ی مطبوعات کودک و نوجوان گذاشت. محتوای تیزهوشان را هشت محور کلی تشکیل می‌دهد:
دوشنبه, ۳ آبان
ماهنامه «داروگ» نخستین نشریه‌ی محیط‌زیستی است که برای مخاطبان نوجوان منتشر می‌شود.
چهارشنبه, ۲۰ مرداد
ماهنامه «قلک» نخستین نشریه‌ای است که سبک زندگی اقتصادی خردسالان را بهبود می‌دهد.
چهارشنبه, ۳۰ تیر
ماه نامه بچه ها بشری، نخستین نشریه ویژه کودکان نابینا و کم بینا است.
سه شنبه, ۲۶ فروردین
صاحب امتیاز دو هفته نامه همشهری بچه ها موسسه همشهری است که با مدیر مسئولی محمد مشاری و سردبیری حامد سلیمانی و مرجان فولادوند منتشر می شود.
سه شنبه, ۲۶ فروردین
ماه نامه نبات، نشریه تمام رنگی است که در ۶٨ صفحه با قطع ٢١ در ٢٨ منتشر می شود.
یکشنبه, ۲۴ فروردین
ماهنامه نبات کوچولو نشریه تمام رنگی است که در ۶٨ صفحه با قطع ٢١ در ٢٨ منتشر می شود.
یکشنبه, ۲۴ فروردین
صاحب امتیاز ماه نامه سروش کودکان شرکت انتشارات سروش است. این نشریه با مدیریت مهدی فضایلی و سردبیری منیژه شعاعی منتشر می شود.
چهارشنبه, ۱۱ شهریور
صاحب امتیاز ماه نامه سروش خردسالان شرکت انتشارات سروش است و با مدیریت مهدی فضایلی و سردبیری منیژه شعاعی، منتشر می شود.
دوشنبه, ۲۲ تیر
هفته نامه دوست خردسالان با هدف سرگرمی برای گروه سنی الف منتشرمی شود. مدیر مسئول این نشریه مهدی ارگانی، سردبیران افشین اعلا، مرجان کشاوزی آزاد و صاحب امتیاز آن موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) است.
دوشنبه, ۲۲ تیر
دو ماه نامه بادبادک ویژه ی کودکان ۳ سال به بالا، صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر آن زهرا فرمانی است و از سال ۱۳۸۱ در موسسه پژوهشی کودکان دنیا تهیه می شود.
دوشنبه, ۱۱ خرداد
دو ماه‌نامه LADDER مجله‌ای به زبان انگليسی  است . LADDER كوشيده است با ارائه مطالب آموزشی در قالب شعر، داستان وسرگرمی آموزش زبان انگليسی را غیرمستقیم و جذاب كند. صاحب امتياز، مدير مسئول و سردبير این نشریه فاطمه علی بخشی است.
شنبه, ۲۱ دی
دو ماهنامه عروسک سخنگو نشریه مستقل ادبیات مدرن کودکان ایران، با رویکرد هنری، ادبی و فرهنگی، سردبیر، صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن زری نعیمی است.
پنجشنبه, ۱۹ دی
گاهنامه کوشش خردسال آموزشی سرگرمی کوشش برای گروه سنی الف منتشر می شود.
پنجشنبه, ۱۹ دی
صاحب امتیاز ماه نامه رشد کودک سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی و انتشارات کمک آموزشی است.
یکشنبه, ۱۵ دی
ماهنامه رشد دانش آموز با مدیریت محمد ناصری و سردبیری شهرام شفیعی از سوی سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش وپرورش به چاپ می رسد.
یکشنبه, ۱۵ دی
این ماهنامه به مدیریت محمد ناصری و سردبیر علی اصغر جعفریان از سوی سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی منتشر می شود.
یکشنبه, ۱۵ دی
صاحب امتیاز ماه نامه رشد نوآموز سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی و انتشارات کمک آموزشی است.
یکشنبه, ۱۵ دی
گاه نامه کوشش، جنگی آموزشی _ سرگرمی برای گروه سنی ۷ تا ۱۲ سال است که با امتیاز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می شود.
شنبه, ۱۴ دی