مقاله ها و نوشته های روانشناسی کودک

حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین دوران زندگی هر فرد به جرئت می‌توان گفت دورانی کودکی اوست. شاید به همین علت است که متخصصین همواره تاکید دارند که روانشناسی کودک و بررسی رفتارها و تشخیص علل اختلالات روانشناسی کودک بایستی حتما از سنین نسبتا پایین‌تر مورد توجه قرار گیرد.

زیر دسته بندی ها
بیست‌و‌یکم مارس، مصادف با اول فروردین‌ماه، روز جهانی سندروم داون نام‌گذاری شده است. از سال 2006، هر‌ساله، این روز، با هدف گسترش دانش و آگاهی درباره‌ی کودکان مبتلا به سندروم داون مورد توجه قرار می‌گیرد. سندروم داون نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که به دلیل وجود یک کروموزم اضافی در جفت کروموزوم بیست‌و‌یک روی می‌دهد. در واقع، به همین دلیل است که روز بیست‌و‌یکم برای نام‌گذاری این روز انتخاب شده است. دلیل انتخاب ماهِ مارس، سومین ماه میلادی، برای این نام‌گذاری نیز ویژگیِ منحصر‌به‌فردِ کروموزم‌های جفت 21 است که به‌‌جای یک جفت کروموزوم، 3 کروموزوم در آن وجود دارد.
یکشنبه, ۱۹ فروردین
پیش از شروع مطالعه، بخش‌های نخست و دوم را در سایت کتابک بخوانید:  بازنمایی اختلال استرس بعد از آسیب (PTSD) در شخصیت «کاپیتان هوک» پویانمایی پیترپن (بخش نخست) بازنمایی اختلال استرس بعد از آسیب (PTSD) در شخصیت "«کاپیتان هوک»" پویانمایی پیترپن (بخش دوم) درمان PTSD فرآیند درمان بیمار مبتلا به PTSD، تلفیقی از دو رویکرد روان‌شناسی شناختی و رفتاردرمانی است. مداخلات رفتاردرمانی شامل موارد زیر است:
یکشنبه, ۱۹ شهریور
پیش از شروع این بخش، بخش نخست را مطالعه کنید: بازنمایی اختلال استرس بعد از آسیب (PTSD) در شخصیت «کاپیتان هوک» پویانمایی پیترپن (بخش نخست)
یکشنبه, ۱۲ شهریور
پیتر پن از مشهورترین و محبوب‌ترین داستان‌های نوشته‌شده برای کودکان و نوجوانان است. این داستان به قلم جیمز متیو بری، نویسنده‌‌ی اسکاتلندی، در سال 1901 خلق شد و با استقبال بسیار مخاطبین روبه‌رو شد؛ به طوری که متیوبری در سال 1904، نمایشی را بر اساس این داستان تنظیم کرد و بر صحنه برد. این نمایش نیز موفقیت بسیاری پیدا کرد. پس از آن نمایش‌‌ها، فیلم‌‌ها و پویانمایی‌‌های بسیاری با الهام از این داستان ساخته شد و به نمایش درآمد.
یکشنبه, ۵ شهریور
بازی‌های نقش‌آفرینی به بازیکنان فرصت می‌دهد زندگی در جهانی دیگر را تجربه کنند. در هنگام بازی‌های نقش‌آفرینی است که می‌توانید به جنگ اژدها بروید و در نهایت با اندکی زیرکی و البته، به کمک گلوله‌های آتشین خود، آن‌ها را شکست دهید. در بازی‌های نقش‌آفرینی است که به اعماق دخمه‌ها یا اقیانوس‌ها می‌روید، از پل‌های میان‌جهانی می‌گذرید و تصمیم می‌گیرید غول گنده‌بک جلوی روی‌تان را مجبور به پذیرفتن دروغی کنید که برای نجات خود بافته‌اید.
دوشنبه, ۲۹ خرداد
افسانه‌درمانی کودکان کاری روان‌درمانبخش[1] است که برای بهبود واکنش‌های رفتاری کودکان به کار می‌رود و ترس‌ها یا فوبیاهای آن ها را کاهش می‌دهد. افسانه‌درمانی ابزاری برای مطالعه‌ی علت‌های ریشه‌ای واکنش‌های رفتاری  و تمرین‌های اولیه در روان‌درمانی است. این روش از فعالیت‌های  روان‌شناختی از سال‌های ابتدایی برای نوزادان آغاز می‌شود. افسانه‌ها محتوای سرشاری دارند و افسانه‌درمانی را می‌توان برای درمان پریشیدگی های عمیق[2] در روان کودک به کار برد و از این راه به عواملی از موقعیت‌های بیرونی که موجب برانگیختگی او می‌شوند، پی برد.
چهارشنبه, ۳۰ فروردین
فهرست مطالب: مقدمه سلامت جسمانی و بهزیستی کودکان رشد زبانی و شناختی در کودکان مهارت‌های ارتباطی و اطلاعات عمومی کودکان شایستگی اجتماعی کودکان بلوغ عاطفی کودکان سخن پایانی
دوشنبه, ۳۱ خرداد
بازی کردن برای کودک نوپا نوعی سرگرمی و البته ضرورتی مهم محسوب می‌شود. کودک برای رشد کردن و کشف و درک جهان پیرامونش به بازی نیاز دارد. کودکان را آزاد بگذارید تا بی‌هیچ قانون و توصیه‌ای، افکارشان را بیان کنند و بازی‌هایی تازه ابداع نمایند.
شنبه, ۴ بهمن
سوء استفاده جنسی از کودک نوعی کودک‌آزاری است که به هرگونه ارتباط جنسی با خردسال اطلاق می‌شود. کودک به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند از فعالیت جنسی رضایت داشته باشد. به همین دلیل، فردی که وارد چنین رابطه‌ای با کودک می‌شود جرمی بزرگ مرتکب شده است، که آثار سوء آن تا سال‌ها بر قربانی باقی خواهد ماند. از این روآموزش‌های لازم برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی در کودکان امری بسیار مهم است.
دوشنبه, ۱۰ آذر
شب‌ها، در خانه‌ی ما، غول‌ها، اشباح و جادوگرها با هم جلسه می‌گذراند. شبحی دراز و بی‌قواره از یک سمت حرکت می‌کند، جادوگری سوار بر جارو در میانه‌ی هال می‌نشیند و غول پشمالوی خیلی گنده‌ای هم از توی کمد صداهای عجیب‌وغریبی از خودش درمی‌آورد…
چهارشنبه, ۲۶ شهریور
پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست آن را مطالعه کنید. كودک و خاطرات خوشِ بلندخوانى؛ کارکردهای بلندخوانی در خودآگاهى کودکان سه تا هفت ساله، بخش پایانی بنابر آن‌چه گفته شده، بلندخوانی برای کودک خاطره‌ای خوش و شیرین است که از ذهن او پاک نمی‌شود. تراکم و تکرار این خاطره، به افزایش سیناپس‌های میان نورون‌ها و انعطاف‌پذیری مغز می‌انجامد، و از این رو بافتی استوار برای شناخت ژرف کودک از خود، فراهم می‌شود.
یکشنبه, ۲۷ بهمن
كودک و خاطرات خوشِ بلندخوانى؛ کارکردهای بلندخوانی در خودآگاهى کودکان سه تا هفت ساله - بخش نخست نقب زدن در خاطره‌های دوران کودکی، راهکاری برای شناخت شخصیت و هویت فرد در دوران بزرگ‌سالی است. چنین نقبی، سفری است پرپیچ و خم در عمق زمان. زمانی آکنده از تجربه‌ها و خاطره‌های تلخ و شیرین آدمیزاد.
یکشنبه, ۲۰ بهمن
اگر کودکم از خوابیدن هراس دارد، واکنش من چگونه باید باشد؟ گوش کنید و درکش کنید کوشش کنید ترس کودک‌تان را درک کنید. هرگز او را مسخره نکنید، و یا ترسش را نادیده نگیرید. اطمینان‌بخشی بسیار مهم است به کودکی که ترسیده، اطمینان دهید در امان است و این واکنش را بارها و بارها تکرار کنید.
دوشنبه, ۹ دی
«پیام جنسی»، فرستادن پیام‌ها، عکس‌ها و ویدئوهای آشکار جنسی با تلفن همراه، رایانه، یا هر وسیله دیجیتال دیگر است. پیام جنسی، عکس‌ها و ویدئوهایی هستند که برهنگی یا فعّالیت‌های جنسی یا شبیه‌سازی آن‌ها را نمایش می‌دهند. این پیام‌ها دربرگیرندهٔ پیام‌های نوشتاری نیز است که در آن‌ها فعالیت‌های جنسی، پیشنهاد یا به بحث گذاشته می‌شوند.
سه شنبه, ۲۸ آبان
در سیستم‌درمانی تمرکز بر درمان از راه ارتباط میان فرد با خانواده، دوستان، محیط کار و اجتماع و تأثیر این رابطه بر یکدیگر است.
شنبه, ۶ مهر
حتی اگر کودکان شما تمام تابستان را هم در استخر و یا در کلاس‌های تابستانی گذرانده باشند، شیوه‌هایی برای آماده‌سازی آنها در این دقایق پایانی برای ورود به دبستان وجود دارند که می‌توان به وسیله آن‌ها این انتقال را از کلاس تابستانی به مدرسه ساده‌تر کرد.
یکشنبه, ۳۱ شهریور
کلیدهایی برای پرواز پائیزی نخستین روزهای پائیز، موعد نخستین پرواز کودکان از حریم امن کاشانه است. پروازی که آنها را با موقعیت جدیدی به نام مدرسه مواجه می‌کند.
شنبه, ۳۰ شهریور
کودکان چه تابستانی پرمشغله داشته باشند و چه در طول آن از بیکاری و بی‌حوصلگی گلایه کنند، باز هم پس از تعطیلات بازگشت راحتی به مدرسه نخواهند داشت. مقابله با اضطراب مانند هر موقعیت جدید یا مضطرب‌کننده‌ای-مانند رفتن به مدرسه برای نخستین بار برای کلاس اولی‌ها یا ورود به مقطع تحصیلی یا مدرسه‌ای جدید-به کودکان فرصت انطباق بدهید. به آن‌ها خاطرنشان کنید که همه افراد در نخستین روز مدرسه قدری دلشوره دارند و کمی بعد این تجربه به یک امر روزمره تبدیل خواهد شد.
شنبه, ۲۳ شهریور
نخستین بار کی فهمیدید خواهید مُرد؟ من که به‌یاد ندارم، ولی خاطره بدتری را به‌یاد دارم: یک روز آفتابی که پیاده و تنها از کودکستان به خانه برمی‌گشتم (در سال‌های ۱۹۶۳ بیش‌تر بچه‌ها خودشان از کودکستان به خانه برمی‌گشتند.) ناخواسته این فکر به ذهنم آمد که مادرم روزی خواهد مُرد و گریزی از مرگ او نیست. نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد که این فکر به ذهنم رسید. به‌هر حال، فکری بود که مرا به‌خودش درگیر کرد و ناخواسته نگران شدم.
یکشنبه, ۳ شهریور