نشریه های تخصصی حوزه ی کودک

مجله یا نشریه نوعی کتابچه است که با چاپ مقالات عمومی یا تخصصی، به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود. در نشریه تخصصی حوزه ی کودکان، مطالب مرتبط با روانشناسی کودکان، تغذیه، رشد و ... ارائه می‌شود.

در این بخش از کتابک، نشریه‌هایی که به صورت تخصصی در زمینه ادبیات کودکان، بهداشت و سلامتی کودک، روانشناسی کودک، آموزش و رشد کودک، تغذیه کودک و... منتشر می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم.

زیر دسته بندی ها
از کتاب، با کتاب، تا کتاب برای نوجوانان هدهد سفید کتابی است که به تازگی برای نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی منتشر شده است. بر اساس آنچه در ‍‍پیش‌گفتار کتاب با عنوان «پایه سفر هستید؟» آمده، هدهد سفید می‌خواهد راوی سفر به سوی کوه قاف دانش و فرهنگ و آگاهی و مهربانی باشد.
شنبه, ۷ اردیبهشت
مجله «اخبار ادبیات کودکان کانادا» که به شکل فصلنامه منتشر می‌شود اطلاعات و اخبار مربوط به ادبیات کودکان کانادا را بازتاب می‌دهد.
یکشنبه, ۲۸ بهمن
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان فصل نامه پژوهشی، تحلیلی و آموزشی است که با پشتیبانی انتشارات افق منتشر می شود.
دوشنبه, ۲۳ مرداد
مطالعات ادبیات کودک دوفصل نامه ی علمی - پژوهشی است که نخستین شماره ی آن ‌در بهار و تابستان ۱۳۸۹ منتشر شده است.
یکشنبه, ۱۱ مهر
نشریه روشنان دوماهنامه تخصصی ادبیات كودك و نوجوان، معاونت پژوهش كانون پرروش فكری كودكان و نوجوانان بود که از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۴ در نوزده دفتر منتشر شد.
چهارشنبه, ۱۶ دی
كتابخانه دیجیتالی بین المللی كودكان (ICDL) [۱] تاریخچه طرح كتابخانه ICDL دانشگاه مریلند آمریكا طی سال های ۲۰۰۱-۱۹۹۹ طرحی تحقیقاتی را در دست اجرا داشت كه برای تحقیق و توسعه یك رابط بصری[۲] صورت داد. رابط بصری یعنی محیطی كه برنامه ها، فایل ها و گزینه ها را به وسیله تصاویر كوچك یا شمایل [۳] منوها و كادرهای گفتگو بر روی صفحه نمایش كامپیوتر نشان می دهد. كاربر می تواند این گزینه ها را با فشار دكمه ماوس یا صفحه كلید انتخاب كرده و فعال سازد. البته این تحقیق به این منظور انجام شد كه به كودكان كمك شود تا بتوانند در این محیط پرس و جو كنند یعنی مجموعه خاصی از دستورها را برای استخراج داده هایی خاص به كار برند، مرور كنند و اطلاعات چندرسانه ای را مرتب نمایند. طرح اولیه اطلاعات در مورد جانوران بود كه كانال دیسكاوری [۴] و مركز تحقیقات حیات وحش[۵] آن را اهدا كرده بودند. این طرح با كودكان دبستانی شهری كوچك خارج از مریلند كار شد تا این رابط آزمایش و اصلاح شود. بنابراین زیربنای طرح به این شكل آ‎غازشد.
سه شنبه, ۳ شهریور
این نشریه در حال حاضر منتشر نمی‌شود. نشریه شهرزاد راهنمای مادرها و پدرها درباره کودکان است. صاحب امتیاز این نشریه، موسسه شهرزاد قصه گوی کودک ومدیر مسئول علی کاشفی خوانساری است.
دوشنبه, ۲ شهریور
ماهنامه کودک نشریه ای است که با هدف گسترش اطلاعات والدین ومربیان درباره رشد همه جانبه کودکان منتشر می شود.
دوشنبه, ۲۲ تیر
فصلنامه شیرمادر نشریه ای است که برای گسترش دانش درباره سلامت مادر و کودک منتشرمی شود. دراین نشریه همواره تلاش می شود اهمیت تغذیه با شیرمادر و نکات مهمی درباره رشد شیرخواران ونوزادان بازگو شود.
دوشنبه, ۲۲ تیر
"آموزش هنر" نشریه داخلی تخصصی درباره آموزش هنر است که برای گسترش دید آموزگاران و آموزگاران هنر تدارک دیده شده است. در این نشریه تلاش می شود که آگاهی های اولیه برای دیده شدن آموزش هنر در میان حوزه های مختلف هنر به دست مخاطب برسد. آموزش هنر نشریه داخلی دفتر توسعه آموزش های فرهنگی هنری معاونت امور هنری وزارت فرهنگی ارشاد اسلامی است. این نشریه که از شهریور سال  ۱۳۸۲به شکل ماهانه به چاپ می رسد، در ابتدا به مدیریت وحید طوفانی منتشر می شد و اکنون به مدیریت محمد حسین ایمانی و سردبیری مهران شیراوند اداره می شود.
چهارشنبه, ۳۰ بهمن
 ماهنامه "پیوند" نشریه ای برای مادران، پدران و مربیان با امتیاز سازمان مرکزی انجمن اولیا ومربیان است. این نشریه پس از سال۱۳۸۵ از مکتب مام به پیوند تغییرنام داد. 
چهارشنبه, ۳۰ بهمن
 نشریه "کودکان ومادران" از زمستان ۱۳۸۲ منتشر می شود،  این نشریه پاسخگوی پرسش های ونیازهای گوناگون مادران درباره کودک و زندگی اوست. 
چهارشنبه, ۳۰ بهمن
"نامه مربی" نشریه داخلی مرکز پژوهش های آموزش پیش ازدبستان است که از دی ماه سال ۱۳۷۸ منتشر شده است.
چهارشنبه, ۳۰ بهمن
کتاب ماه کودک و نوجوان ماهنامه تخصصی، اطلاع رسانی و نقد و بررسی کتاب، با هدف بالا بردن سطح کیفی کتاب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و جذب کارشناسان این حوزه به بررسی کتاب‌ها به صورت ماهنامه به چاپ می‌رسید.
سه شنبه, ۲۴ دی