تجربه های ترویج خواندن

در سراسر دنیا افراد، سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و غیرخصوصی زیادی برای ترویج کتابخوانی تلاش می‌کنند. برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی در نقاط مختلف جهان سعی در گسترش فرهنگ کتابخوانی دارند.

برنامه‌های کتابخوانی در مناطق محروم، کتابخوانی با کودکان با نیازهای ویژه، تجهیز کتابخانه‌ها و نیز راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار، گسترش برنامه‌های بلندخوانی با کودکان در مدارس و کتابخانه‌ها و... همگی با هدف رساندن کتاب به دست تمام اقشار جامعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی، انجام می‌شوند.

در این صفحه شما را با تجربه‌های ترویج کتابخوانی در ایران و جهان آشنا می‌کنیم.

زیر دسته بندی ها
تجربه‌ای از کتابخانه‌ی ژینا در روستای سیاران نهراب آیا تا به ‌حال تاثیر جادویی کتاب را تجربه کرده‌اید؟ گویی در یک لحظه‌‌ی سحرانگیز تکان‌مان می‌دهد و چیزی را در درون‌مان بیدار می‌کند؛ چیزی گرم و زنده و بالنده که پیش از این نمی‌شناختیم‌اش. پنجره‌ای می‌گشاید که هم‌زمان رو به دنیای بیرون و رو به درون‌مان باز می‌شود؛ پنجره‌ای که هم‌هنگام، آینه‌ است تا خودمان را جور دیگری تماشا کنیم. و اگر مخاطب کتاب، کودک باشد تأثیر این لحظه‌های جادویی و ماندگاری‌‌شان در ذهن و جان او دوچندان است.
یکشنبه, ۱۷ اردیبهشت
کتابخانه‌‌ها بخش جدایی‌ناپذیر کار ترویج کتاب‌خوانی و بهترین مکان برای پیوند عمیق میان کودک و کتاب هستند. کتابخانه‌های «با من بخوان» نیز از زمان آغاز به کار این برنامه در کلاس‌ها، مدرسه‌ها و محله‌ها راه‌اندازی شده‌اند و کتاب‌های باکیفیت را در دسترس کودکان قرار داده‌اند.
پنجشنبه, ۳ فروردین
گفت‌وگو با لیا مسعودی، هم‌یار کتابخانه‌ی «با من بخوان» روستای زلان چندی پیش عکس زیبایی از یکی از دختران عضو کتابخانه‌ی «با من بخوان» روستای زلان در استان کرمانشاه به دست‌مان رسید. نوجوانی به نام لیا مسعودی که کتاب‌های متعددی را که تاکنون خوانده بود پیرامون خود چیده بود. کتاب‌ها و لیا در مرکز آن، تصویر گلی‌ زیبا را برای‌مان تداعی کرد که شکوفا شده است.
یکشنبه, ۷ اسفند
تجربه‌ی آموزش با بسته‌های لولوپی
یکشنبه, ۲۳ مرداد
تجربه‌ای عملی از کودکان عضو کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود «زمین امانتی در دست ماست. باید این امانت ارزش‌مند را برای کودکان نسل آینده حفظ کنیم. امروز با هم کتاب می‌خوانیم و سعی می‌کنیم آگاهی‌مان را درباره‌ی زمین و محیط‌زیست بالا ببریم.» آن‌چه خواندید بخشی از گفت‌وگوی کتابداران کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود، واقع در استان کرمانشاه، با کودکان به مناسبت روز بدون پلاستیک بود. کتابداران این کتابخانه با بلندخوانی کتاب و انجام فعالیت‌های در پیوند با محیط‌زیست، ضرورت مراقبت از آب و خاک و کاهش مصرف پلاستیک را به کودکان یادآور شدند. کودکان نیز با راهنمایی کتابداران تصمیم گرفتند اقدامی عملی در این باره انجام دهند و از این پس برای حمل کتاب‌های‌شان از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند. پس همه با هم شروع به دوختن و رنگ‌آمیزی کیسه‌های پارچه‌ای کردند تا هر کدام کیسه‌ی پارچه‌ای منحصربه‌فرد و زیبای خود را داشته باشند!
سه شنبه, ۲۱ تیر
بلندخوانی کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپراکت در کتابخانه‌ی صدرالواعظین خوانسار در دنیای کودکی همه چیز ممکن است، خیال کودک محدودیتی نمی‌شناسد. در دنیای کتاب هم هر چیزی امکان‌پذیر است، زیرا جهان داستان‌‌ها بی‌کران و گسترده است. با کتاب‌های داستان می‌توان قوه‌ی تخیل کودکان، به‌ویژه خردسالان، را تقویت کرد. کتاب‌ کودک دریچه‌ای می‌گشاید تا خیال کودک به پرواز درآید، تا جهانی را تصور کند که در آن ناممکن‌ها ممکن می‌شود. دنیایی که هر چیزی در جیب‌های پالتو جا می‌شود! کتاب «جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» با تصویر‌های گیرا و طنزآمیز «کوئنتین بلیک» نویسنده و تصویرگر انگلیسی یکی از این کتاب‌هاست.
سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت
تجربه‌ی گروه نجوم کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود آسمان شب همواره برای انسان‌ها، به ویژه کودکان، شگفت‌انگیز بوده است. نجوم، فضا، و کیهان‌شناسی از موضوعات مورد علاقه‌ی بسیاری از کودکان و نوجوانان هستند و به همین دلیل می‌توانند راه و زمینه‌ی مناسبی برای پیوند دادن درس علوم و کتابخوانی و اجرای فعالیت‌های جذاب و هیجان‌انگیزی باشند که افزون بر لذت‌بخش بودن، روحیه‌ی کنج‌کاوی و جست‌وجوگری را هم در کودکان تقویت می‌کنند. این روزها که در هفته‌ی نجوم قرار داریم، فرصت خوبی برای پرداختن به کتاب‌ها و فعالیت‌هایی با این موضوع است.
شنبه, ۱۷ اردیبهشت
تجربه‌ای به‌یادماندنی از بلندخوانی یک کتاب غیرداستان کتاب‌های داستانی انتخاب نخست، و گاه همیشگی، کتابداران و آموزگارن برای بلندخوانی هستند. در مقابل، بلندخوانی کتاب‌های غیرداستان برای بسیاری سخت جلوه می‌کند. شاید با خود می‌گویند چگونه می‌توان کتابی را که پیرنگ و خط داستانی ندارد با کودکان سهیم شد؟ چگونه می‌توان کودکان را به چنین کتاب جذب کرد؟ بعضی هم بلندخوانی این‌گونه کتاب‌ها را نالازم می‌دانند و خواندنشان را به خود کودک می‌سپارند.
دوشنبه, ۵ اردیبهشت
تجربه‌ی بلندخوانی کتاب «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد» آموزش، خواندن کتاب‌های داستانی و زندگی روزمره اموری جدا از هم نیستند. مربیان، کتابداران و ترویج‌گران با انتخاب کتاب‌های باکیفیت و بلندخوانی تاثیرگذار آن‌ها می‌توانند به درک عمیق‌تر کودکان از روایت‌های داستانی کمک کنند و در بستری شاد و لذت‌بخش آن‌ها را تشویق کنند به ارتباط بین اتفاق‌های زندگی روزمره و داستان‌ها بیاندیشند و آن‌چه را که از قصه‌ها آموخته‌اند در زندگی به کار ببندند.
سه شنبه, ۳۰ فروردین
تجربه‌ای از کتابخانه‌ «با من بخوان» جوانرود
شنبه, ۹ بهمن
تجربه‌ای از کتابخانه «با من بخوان» باینگان در استان کرمانشاه
دوشنبه, ۲۰ دی
گزارشی از اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» و تاثیرات آن بر کودکان مناطق زلزله‌زده‌ شامگاه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ خبر زلزله‌ در استان کرمانشاه دل‌های بسیاری را لرزاند و آرامش را از وجودشان ربود. مخابره‌ی اخبار و تصاویر دردناکِ ویرانی و آسیب و مرگ همه‌ی ما را به تکاپو می‌اندازد. می‌دانیم باید کاری کنیم و هرطور که می‌توانیم دست یاری به سوی انسان‌های آسیب‌دیده و در بحران دراز کنیم تا شاید اندکی از بارِ سنگینی که بر دوش‌ دارند ‌بکاهیم.
دوشنبه, ۱۷ آبان
کودکان و نوجوانان روستای زلان به مناسبت روز «شعر و ادب» میزبان فریدون میراحمدی از شاعران کرد دوست‌دار کودکان بودند. آن‌ها دیداری با این شاعر جوانرودی داشتند و روز شعر و ادب  را در کنار هم جشن گرفتند. گزارش این روز به یادماندنی در کتابخانه‌ی «با من بخوان» زلان را در ادامه بخوانید:
سه شنبه, ۶ مهر
گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه‌ی آذرستان در ماه‌های گذشته کسانی که فعالیت‌های «با من بخوان» را دنبال می‌کنند با کتابخانه‌ی کارخانه‌ی سازور سازه آذرستان آشنا هستند. این کارخانه که در شهرک صنعتی شمس‌آباد استان تهران واقع است، از سال 1393 یکی از متفاوت‌ترین پروژه‌های «با من بخوان» را تجربه کرده است. در کارخانه‌ی سازورسازه‌ی آذرستان، کارگران هر هفته برای فرزندان‌شان کتاب‌های باکیفیت به امانت می‌گیرند و پس از بلندخوانی در خانه، آن‌ها را بازمی‌گردانند و کتاب‌های تازه به خانه می‌برند.
یکشنبه, ۳۱ مرداد
تجربه‌ای از بلندخوانی کتاب «قورباغه و گنج» در موسسه‌ی حمایت از کودکان ارفک در تهران
شنبه, ۹ مرداد
گزارشی از فعالیت‌های با من بخوانی‌ها در روز نه به پلاستیک امروزه مصرف پلاستیک و کیسه‌های پلاستیکی به معضلی جهانی تبدیل شده است به خصوص در کشور ما که در بسیاری از مناطق، کیسه‌های پلاستیکی بی‌رویه استفاده می‌شود و جای کیسه‌های پارچه‌ای قدیمی را گرفته است. به منظور آگاهی از ضررهای پلاستیک برای کره‌ی زمین 21 تیر روز ملی نه به پلاستیک نامیده شده است. این روز فرصت خوبی است تا کودکان را از خطرات پلاستیک برای محیط‌زیست آگاه کنیم و استفاده‌ی کمتر از کیسه‌های پلاستیکی را به آن‌ها بیاموزیم. امسال هم در این روز ترویجگران و کتابداران کتابخانه‌های «با من بخوان» در روستاها و شهرهای مختلف کشور با برگزاری نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب درباره‌ی آسیب‌های رهاکردن پلاستیک و زباله‌ها در محیط‌زیست با کودکان گفت‌وگو کردند و این مناسبت فرصتی شد تا نه گفتن به کیسه‌های پلاستیکی را با کودکان تمرین کنند. در ادامه گزارش فعالیت‌های این کتابخانه‌ها بخوانید:
سه شنبه, ۵ مرداد
هفته گذشته روز 10 تیرماه روز ملی صنعت و معدن بود. به همین مناسبت به ترویج‌گران «با من بخوان» پیشنهاد کردیم اگر در نزدیکی محل زندگی آنان معدنی وجود دارد کودکان را به بازدید از معدن ببرند یا معدن‌کاران را به کتابخانه و جمع کودکان دعوت کنند.
سه شنبه, ۱۵ تیر
 فعالیت‌های کتابخانه‌های «با من بخوان» کرمانشاه به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان  12 ژوئن برابر با 22 خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان نامیده شده است. سازمان بین‌المللی کار از سال ۲۰۰۲ یک روز در تقویم را به این مهم اختصاص داد تا توجه جهانیان را به میلیون‌ها کودکی جلب کند که در سراسر جهان وادار به کار می‌شوند، و به این سبب بهداشت، آموزش، رشد و سلامت جسمی و روحی‌شان در معرض تهدید قرار می‌گیرد و از تجربه‌ی کودکی‌ محروم می‌شوند.
یکشنبه, ۱۳ تیر
کتابخوانی و گفت‌وگو درباره‌ی اهمیت آب در کتابخانه ثلاث‌باباجانی کودکان هم مانند بزرگ‌سالان، و شاید بیش از آن‌ها، با پیامدهای کمبود و آلودگی آب مواجه می‌شوند و از آن آسیب می‌بینند. کمبود آب یکی از بحران‌های دنیا در قرن حاضر است، به ویژه در کشوری مانند کشور ما که با کمبود بارش و خشک‌سالی روبه‌روست. کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن یکی از راه‌هایی است که می‌توان کودکان و نوجوانان را به اهمیت حفاظت از آب‌ها و راه‌های کاهش مصرف آب آگاه کرد. این روزها که قطع شدن آب به بحرانی جدی در برخی مناطق کشور تبدیل شده است، کتابداران کتابخانه‌ی «با من بخوان» ثلاث‌باباجانی در استان کرمانشاه کودکان را با پیامدهای هدر دادن آب آشنا کردند. بلندخوانی کتاب بهانه‌ای شد تا کتابداران و کودکان عضو این کتابخانه درباره‌ی‌ این معضل و راه‌حل‌های آن گفت‌وگو کنند. گزارش این تجربه را در ادامه بخوانید:
یکشنبه, ۲۳ خرداد