مقاله ها و نوشته های بهداشت و تندرستی کودکان

بهداشت و سلامت جسمی کودک از مهمترین مقوله‌هایی است که هر خانواده‌ای را درگیر خود می‌کند و بر سلامت روحی تک تک اعضای خانواده اثرگذار است. اهمیت حفظ سلامت کودکان از لحاظ تغذیه مناسب، خواب روزانه کافی و تحرک و ورزش، برای اکثر والدین حائز اهمیت است. همچنین کنترل رشد و تکامل طبیعی بدن کودکان توسط متخصصان بهداشتی و پزشکی نیز دارای اهمیت می‌باشد.

زیر دسته بندی ها
براساس آخرین گزارش یونیسف، جوانانی که در جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، نیجریه، گینه و گینه-بیسائو زندگی می‌کنند، بیش از دیگران در معرض بحران‌‌های تغییرات اقلیمی هستند. تغییراتی که سلامت، تحصیلات و امنیت آن‌ها را تهدید می‌کند و باعث بیماری‌ها‌ی کشنده می‌شود.
چهارشنبه, ۳ شهریور
هنگامی که نوزاد به‌دنیا می‌آید، در مادر احساس بی‌نظیری که به آن عشق گفته می‌شود همراه با حس قوی حفاظت از نوزاد ایجاد می‌شود؛ اما میزان و رشد این احساس یک تجربه‌ی فردی و در هر شخص متفاوت است. ازاین‌رو نگران نباشید اگر در بدو تولد کودک، این احساس را ندارید و یا این حس در شما نیرومند نیست. شما به زمان بیش‌تری نیاز دارید و به تدریج با آشنایی بیش‌تر با نوزاد، مراقبت روزانه از او و شیر دادن به او، این احساسات رشد خواهند کرد.
دوشنبه, ۶ اردیبهشت
هم‌اکنون دختر زیبایم به دنیا آمد. من روی صندلی اتاق بیمارستان نشسته‌ام و از دیدن این همه فناوری مربوط به نوزادان، شگفت‌زده شده‌ام. این که چه‌اندازه این فناوری‌ها و وسایل زایمان از شش سال پیش - که اوّلین دخترم به دنیا آمد - پیشرفت کرده‌اند، شادمان می‌شوم. باخودم می‌اندیشم که در سالیان دور، مادران چگونه بدون این وسایل از نوزادان خود مراقبت می‌کردند؟ من بیش‌تر دربارهٔ وسایل شیردهی آن‌ها کنجکاو هستم. این کنجکاوی جرقهٔ جست‌وجوی بسیار جذابی را در ذهنم می‌زند. اجازه دارم آغاز کنم؟
شنبه, ۱۶ آذر
هنگامی که نوشته‌ای را می‌خوانیم، واژه‌ها را مانند تصویر شناسایی می‌کنیم و آن‌ها را در ذهن با صدای بلند می‌شنویم. واژه‌ها در مغز ما به‌جای آن که با معنی‌شان کُدگذاری شوند، با ویژگی‌های ساده‌تری مانند صدا و یا شکل‌شان کُدگذاری می‌شوند.
دوشنبه, ۲۰ آبان
تصویر رسانه‌ای گویاتر از واژه می‌تواند باشد، گویاتر هم در انتقال معنا، و هم در سرعت انتقال آن. این رسانه، همچنان که سریع عمل می‌کند، صریح نیز می‌تواند باشد. هنگامی که واژه را برای انتقال معنا به‌کار می‌گیریم، کارکرد واژه‌ها وابسته به روشنی معنا در متن، متفاوت می‌شود؛ هر واژه نشانه‌ای می‌شود در بافت متن و هر واژه می‌کوشد چیزی بگوید در کنار واژگان دیگر. گاهی معنا پوشیده است و وابسته به سبک بافت متن، روشنی و ابهام متفاوت می‌شود.
یکشنبه, ۲۱ مهر
و تنها او بود که... دکتر «عبدالرحمن نجل رحیم» -عصب عصب‌شناس و مغز پژوه- در کتاب «جهان در مغز»، می‌نویسد:«حدود نود و نه درصد ترکیب ژنتیکی انسان با شامپانزه و گوریل یکسان است. یعنی فقط حدود یک درصد تفاوت وجود دارد»۱
یکشنبه, ۲۱ بهمن
بینایی نقش بزرگی در کیفیت زندگی ما، قدرت یادگیری و پردازش دنیای اطراف ما ایفا می‌کند. در محل کار اغلب به ما در خصوص اهمیت استراحت کردن در طول کار با صفحه نمایشگر رایانه یادآوری می‌شود. استراحت دادن به چشم‌هایمان در مقابل صفحه نمایش می‌تواند برای جلوگیری از فرسودگی چشم کافی باشد، اما برای کودکان که بینایی‌شان همچنان در حال رشد است، وقفه هنگام کار با صفحه نمایش تنها آغاز راه است.
چهارشنبه, ۷ آذر
این ویدیو به شما کمک می کند تا بیاموزید چگونه بیماری سرطان خود را به کودک‌تان اطلاع دهید.
چهارشنبه, ۲۵ مهر
وزارت بهداشت همزمان با نخستین روزهای آغاز سال تحصیلی جدید، از دانش‌ آموزان خواست که مراقب سلامت خود باشند.
چهارشنبه, ۱۸ مهر
پژوهش‌ها نشان داده‌اند کودکانی که در سنین پایین در معرض حیوانات خانگی و میکروب‌ها قرار می‌گیرند، احتمال گرفتن تنگی نفس در آنان کاهش می‌یابد.
یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت
در این مقاله عوامل و الگوهایی معرفی شده‌اند که به چاقی مفرط در کودکان منجر می‌شوند.
سه شنبه, ۲۷ تیر
هر چه بیشتر می‌گذرد، خانواده‌های بیشتری معترض به آن دسته از سیاست‌های مدرسه هستند که بر اساس آن‌ها آموزگاران و مدیران به خود اجازه می‌دهند برای تنبیه رفتار غلط دانش‌آموزان، زنگ تفریح و فعالیتشان را از آن‌ها بگیرند. تخلف‌های معمول دانش‌آموزان مانند دیر آمدن، شلوغ کردن در کلاس و کامل نکردن مشق که رفتارهای روزمره یک کودک است و در نهایت به روزهای بسیاری منتهی می‌شود که دانش‌آموزان از داشتن زنگ تفریح و فعالیت بیرون از کلاس، منع می‌شوند.
سه شنبه, ۲۰ تیر
فعالیت های بیرون از خانه می‌تواند منجر به ارتقا و توسعه مهارت‌های حرکتی درشت کودک شما شود. بنابراین در روزهای فراغت تابستانی می‌توانید برای کودکان فضایی بیرون از خانه فراهم سازید تا کودکان به انجام فعالیت و بازی بپردازند. در این مقاله، ده فعالیت در فضای بیرون از خانه یا در طبیعت به کودکان پیشنهاد شده است.
دوشنبه, ۱۹ تیر
صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) به پدران بازی با کودکان خود را توصیه کرده است تا آن‌ها را درگیر فرآیند یادگیری عمیق در خردسالی کنند.
دوشنبه, ۱۲ تیر
در این مقاله شش فعالیت مناسب خارج از خانه و در طبیعت برای کودکان مبتلا به اوتیسم به پدران و مادران، مربیان و سایر مراقبت‌کنندگان از این کودکان پیشنهاد شده است.
دوشنبه, ۲۹ خرداد
محافظت از کودکان در برابر میکروب‌ها با حفظ پاکیزگی بیش از حد محیط، راهکار بسیاری از پدران و مادران امروزی است تا کودک را از بیماری‌های گوناگون در امان نگاه دارند. ما در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم که آیا پاکیزگی بیش‌از حد راهکار خوبی برای پیشگیری از بیماری‌ها برای کودکان است؟
سه شنبه, ۹ خرداد
اهمیت توجه به اختصاص زنگ تفریح و فعالیت در برنامه کلاسی کودکان و فراهم کردن شرایطی برای فعالیت و تحرک بدنی بیشتر در این مقاله بیان شده است. همچنین در این مقاله به شما راه‌هایی پیشنهاد داده شده است تا به کمک آن‌ها، فعالیت بدنی کودکان خود را افزایش دهید.
سه شنبه, ۱۲ اردیبهشت
بسیاری از خانواده‌ها با فرا رسیدن تعطیلات نوروزی قصد سفر به مکان‌های مختلف دارند. اگر کودکی همراه خواهید داشت، حتما پیش از سفر، به نکته‌های زیر توجه داشته باشید تا سفری بی‌دردسر را تجربه کنید
یکشنبه, ۲۲ اسفند
در برخی مواقع در بدن کودکان نشانه‌هایی غیرعادی بروز می‌کند که اغلب مشکل‌زا نیست و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال برخی از این نشانه‌ها از مشکل بزرگ‌تری ناشی می‌شوند و در صورت تداوم یافتن، حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.
چهارشنبه, ۱۸ اسفند
وقتی کودک وارد مدرسه می‌شود و شروع به خواندن می‌کند آن‌هایی که چشمشان ضعیف است، معمولا هنگام خواندن دچار خستگی می‌شوند.
سه شنبه, ۱۷ اسفند