مصاحبه ها

گفتگو کتابک با حدیث لرزغلامی درباره نوشتن

پرسش‌هایی از حدیث لرزغلامی برای نویسندگان جوان و علاقه‌مندان به نوشتن

۱. آیا در کودکی و نوجوانی‌تان فکر می‌کردید که نویسنده شوید؟

در کودکی و نوجوانی تصور درستی از شغل‌ها نداشتم. فقط دلم می‌خواست یک جوری توی چشم باشم. برای همین مدام می‌رفتم روی سن. مجری می‌شدم و شعر می‌خواندم! حتی وقتی که شروع به نوشتن قصه هم کردم، انگار درست نمی‌دانستم که پایان این کار «نویسندگی» است. با جریان کلمات و کتاب‌ها جلو رفتم. مثل کسی که توی یک رودخانه خروشان بود و با آب آن رودخانه رفت.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
پرسش‌هایی از محمدرضا یوسفی برای نویسندگان جوان و علاقه‌مندان به نوشتن

۱. آیا در کودکی و نوجوانی‌تان فکر می‌کردید که نویسنده شوید؟

هرگز، هرگز فکر نمی‌کردم نویسنده بشوم اما از زمانی که خودم را شناختم، یعنی از کلاس سوم دبستان، از نوشتن خوشم می‌آمد و لذت می‌بردم. نوشتن برایم خیلی زیبا بود.

۲. در دوره کودکی و نوجوانی‌تان کدام کتاب یا کتاب‌ها روی شما تأثیر گذاشته‌اند؟ چه‌چیزی در این داستان‌ها بود که شما را تحت‌تاثیر قرار می‌داد؟

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
خردسالان هرات، با سی‌بی‌لک و کاکا‌کلاغه آوا و الفبا می‌آموزند

اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان میزبان آقای محمود رضایی، یکی از اهالی هرات بود که فعال در زمینه آموزش کودکان در افغانستان و مسئول مؤسسات آموزشی توحید در این کشور است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
خط کش کیفیت مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی (استانداردهای کیفیت)

کتابک به همه دست اندرکاران آموزش پیش دبستان به ویژه مدیران مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی توصیه میکند که در این گفت و گو با موضوع «استانداردهای کیفیت» آشنا شوند و با کمک گروه دکتر ابراهیم طلایی آن را در موسسه های خود به کار گیرند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
لیلی ایمن، استادی بزرگ در عرصه آموزش‌وپرورش و ادبیات کودکان ایران

گفت‌و‌گوی کتابک با استاد ثریا قزل ایاغ دوست و همکار خانم لیلی ایمن

نوشته : admin2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
گفت و گو درباره چپ دستی با کودک دیروز

تجربه‌های چپ دستی

خانم کبری ابراهیمی از کودکان دهه ۳۰ است (متولد ۱۳۳۷) و از روزگاری که به دبستان رفته و موضوع چپ دستی برای او برجسته شده است، خاطراتی غم‌انگیز و البته مهم‌تر از آن، پرسش‌برانگیز دارد. راهی که آموزش و پرورش برای به رسمیت شناختن حق کودکان با نیازهای ویژه و کودکان در اقلیت مانند کودکان چپ دست پیموده است، در هیچ کجای جهان آسان و هموار نبوده است. ثبت چنین خاطراتی می‌تواند به مطالعات کودکی در دوره‌های تاریخ معاصر و تاریخ آموزش و پرورش ایران کمک کند. کتابک از همه آن‌ها که چنین خاطراتی دارند، می‌خواهد که آن را برای ما بفرستند تا ضمن سهیم شدن خوانندگان در این تجربه‌ها، برای ثبت و پژوهش‌های تاریخی مستندات‌شان باقی بماند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فرهاد حسن‌زاده : توجهی به آثار خوب تألیفی نشده است

فرهاد حسن‌زاده ، معتقد است که نویسندگان ایرانی به اندازه عمر ادبیات کودک و نوجوان در کشورمان کار کرده‌اند اما به آثار خوب تألیفی که تعدادشان هم کم نیست و تجربه‌های ایرانی پشت آن‌ها نهفته است، توجهی نشده.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
ترجمه‌ های آثار فارسی به انگلیسی در ایران قابل استناد نیستند
گفت‌وگوی ایبنا با داور دو دوره جایزه جهانی اندرسن: محتوای کتاب‌های تألیفی از بازار جهانی دور است

 سحر ترهنده، داور دو دوره جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن، معتقد است اغلب ترجمه‌ هایی که در ایران انجام می‌شود مناسب فضای بازار بین‌المللی نیست و علاوه براینکه بسیاری از آن‌ها پرغلط است، مناسب‌سازی هم نمی‌شوند و برای ارائه در مجامع جهانی قابل استناد نیستند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
کاوش در تاریخ فرهنگ کودکی، نه تنها کار که اعتبار ماست

نزدیک به هجده سال است که موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در حوزه تاریخ فرهنگ کودکی فعالیت می‌کند. کتابک گفت وگویی با فرزانه طاهری انجام داده‌ است تا از زبان یکی از کسانی که از نخستین روزها با آن همکاری داشته با بخشی از فعالیت‌هایش آشنا شویم.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
گفت‌وگو با نویسنده ایرانی راه‌یافته به فهرست پنج نویسنده‌ برتر معتبرترین جایزه ادبیات کودکان

امسال سال خوبی برای ادبیات کودک و نوجوان بود. سالی که بخشی از خبرهای خوبش گره می‌خورد به نام فرهاد حسن‌زاده و آثارش.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام