مؤسسه‌ها و انجمن‌های حوزه‌ی کودکی در جهان

در این بخش کتابک، موسسه‌ها و انجمن‌های فعال در حوزه‌ی ادبیات کودک معرفی شده‌اند.

زیر دسته بندی ها
سازمان ملل متحد از آغاز سال ۱۳۹۸ باشگاه کتاب هدف‌های توسعه‌ی پایدار (SDG) را برای تشویق کودکان ۶ تا ۱۲ ساله به کتابخوانی درجهت ترویج هدف‌های توسعه‌ی پایدار راه‌اندازی کرد. این باشگاه بر پایه‌ی فهرستی از کتاب‌هایی که به کودک ۶ تا ۱۲ ساله اهمیت هدف‌های توسعه‌ی پایدار را آموزش می‌دهند بنا شده است. این آموزش‌ها در ارتباط با ۱۷ هدف توسعه‌ی پایدار هستند که به چالش‌های جهانی مانند فقر، نابرابری، تغییرات اقلیمی، صلح و عدالت می‌پردازند.
دوشنبه, ۱۸ فروردین
«خانه فرهنگ آلفونس ابری» هر روز پذیرای شمار زیادی از کودکان و بزرگ سالانی است که همواره به دنبال فعالیت های سرگرم کننده و البته خلاق هستند. این خانه در شهر گوتنبرگ سوئد، در پارکی در مرکز همین شهر به نام «انجمن گیاه شناسی» قرار دارد. در خانه ی فرهنگ آلفونس اوبری فعالیت های فرهنگی در گونه های مختلف و با کیفیت بالا برگزار می شود. در این مکان، روزانه ۳ تا ۴ برنامه اجرا می شوند که دست کم دو تای آن نمایش اند. این خانه با همه ی سازمان های فرهنگی کودکان ارتباط  دارد. 
دوشنبه, ۳۰ آذر
تحقیق و مستند سازی در زمینه رسانه های مربوط به کودکان و نوجوانان و همچنین ترویج کتاب خواندن مهم ترین فعالیت موسسه سوییسی رسانه های کودکان و نوجوانان (SIKJM) است.
سه شنبه, ۱۰ مرداد
 نهاد سون استوریز یا SevenStories به معنی هفت داستان، سازمانی است که خواندن و تجربه لذت آن را در میان کودکان و نوجوانان انگلیسی ترویج می کند. 
شنبه, ۲۱ خرداد
 بنیاد خواندن آلمان، در سال ۱۹۸۸ بنیان گذاری شد. بنیاد خواندن، خود را مکانی می‌داند برای ایجاد راه‌ها و روش‌های تازه و جالب برای  ترویج خواندن. 
شنبه, ۱۶ بهمن
بنیاد بین المللی هنر کودکان، نهادی بین المللی است که مرکز آن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و با نمایندگان و همکارانی از کشورهای مختلف جهان برای ترویج صلح و توسعه از راه هنر برای کودکان تلاش می‌کند.
یکشنبه, ۲۸ آذر
بیبلیومدیای سوئیس (BMS)  یک بنیاد دولتی است که در ۶ می سال ۱۹۲۰  تاسیس شد و مقر آن در شهر برن (Bern) است.
شنبه, ۲۳ مرداد
بنیاد کتابخانه کودکان اوسو یا (OCLF)، یک سازمان خیریه کانادایی است که می کوشد تا کودکان و بزرگسالان را به خواندن و سواد آموزی تشویق کند.
دوشنبه, ۱۱ مرداد
"طعم یک آبنبات زیر دندان های شما می ماند، طعم یک کتاب در ذهن شما!"
چهارشنبه, ۹ دی
بوک تراست یک بنیاد خیریه مستقل در بریتانیا است که لذت خواندن را برای همه مردم از هر سن و فرهنگ به ارمغان می آورد.
چهارشنبه, ۱۸ آذر
بنیاد خواندن هلند در سال ۱۹۸۸ از سوی "انجمن فروشندگان کتاب هلند"، "انجمن ناشران هلند" و "انجمن کتابخانه ملی" هلند بنیان گذاری شد.
یکشنبه, ۲۴ آبان
مرکز ادبیات برای نوجوانان کتابخانه ایالتی ویکتوریا، مروج خواندن در میان نوجوانان استرالیایی است. این مرکز در سال ۱۹۹۱ با نام "برنامه ادبی نوجوانان"، آغاز به کار کرد. "کتابخانه ایالتی ویکتوریا" یکی از برجسته ترین سازمان های فرهنگی در این ایالت است.
شنبه, ۹ آبان
بنیاد همه لهستان برای کودکان می خوانند(ABCXXI)، در سال ۱۹۹۶ بنیاد گذاشته شد و تا سال ۲۰۰۶ به نام "برنامه سلامت احساسی" (ABCXXI - Emotional Health Program)، خوانده می شد. هدف بنیان گذاران سازمان  رسیدگی به سلامت احساسی و روانی کودکان و نوجوانان کشور از طریق انجام فعالیت های سازمان دهی شده آموزشی و ترویجی بود.
چهارشنبه, ۶ آبان
سازمانی است که اعضا آن به طور داوطلبانه برای ترویج و رشد ادبیات کودکان هند فعالیت می کند. این سازمان نمایندگی نویسندگان، تصویرگران، کتابداران، ویراستاران، ناشران و دیگر علاقه مندان به ادبیات کودکان را در هند برعهده دارد.
چهارشنبه, ۸ مهر
"بنیاد ترویج خواندن" سازمانی ناسودبر در کلمبیاست که هدف آن ترویج کتاب و خواندن، به ویژه ترویج عادت کتابخوانی در میان کودکان و جوانان کلمبیایی و بالا بردن کیفیت کتاب ها برای این گروه سنی است.
چهارشنبه, ۲۱ مرداد
موسسه ی سوئدی كتاب‌های كودكان، SBI، كتابخانه‌ای تخصصی و دسترس پذیر برای همه و مركزی برای اطلاع‌رسانی در باره ی ادبیات كودكان و نوجوانان است. این موسسه در سال ۱۹۶۵ راه ‌اندازی شد.
چهارشنبه, ۱۴ مرداد
بنیاد"کتاب برای همه" در سال ۲۰۰۲ در نروژ بنیان گذاری شده است. این بنیاد از انتشار کتاب های مناسب سازی شده پشتیبانی می کند.
دوشنبه, ۱۵ تیر
سال ها جنگ و بی ثباتی در افغانستان، رنج های جسمی و روانی بسیاری برای مردم این کشور و به ویژه کودکان آن به بار آوردهاست. بسیاری از کودکان، خانواده و خانه خود را از دست داده اند، از آموزش بی بهره اند و ناچارند برای زنده ماندن مبارزه کنند.
دوشنبه, ۸ تیر
"هزار و یکشب" یا (Alif Laila ) نهادی ناسودبر است که برای کودکان ساکن در شهر لاهور در ایالت پنجاب پاکستان، آگاهی ، آموزش و لذت به ارمغان می آورد و می کوشد در شرایط دشوار زندگی آنها را از حقوق اساسی شان در بهره مندی از آموزش مناسب برخوردار کند.
شنبه, ۶ تیر
بانکو دل لیبرو یا بانک کتاب، سازمانی است غیر دولتی و ناسودبر که پس از فروپاشی رژیم دیکتاتوری ونزوئلا در سال ۱۹۵۸، به دست گروهی از زنان که راه رسیدن به دموکراسی را در ترویج کتابخوانی می دانستند بنیاد نهاده شد. این افراد که همگی داوطلب بودند، ابتدا برای توزیع کتاب و آگاه کردن سیاستمداران از ارزش و اهمیت خواندن، به راه های گوناگونی می‌اندیشیدند. دگرگونی سامانه آموزش و پرورش عمومی کشور و رساندن کتاب به دست کسانی که تا آن زمان هرگز کتابی در دست نگرفته بودند، از هدف های نخستین این نهاد بود.
شنبه, ۵ اردیبهشت