مقاله‌ها و نوشته‌ها

آخرین مقاله‌ها و نوشته‌ها در کتابک

خواندن برای لذّت؛ بازنگری یک پژوهش، بخش دوم

خواندن برای لذّت؛ بازنگری یک پژوهش، بخش دوم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست آن را مطالعه کنید.

۲. تا این‌جای داستان

«آموزش و خواندن مدور هستند. هرچه فرد در یکی قوی‌تر باشد، در دیگری نیز پیشرفت بیش‌تری خواهد داشت.» (چال، ۱۹۹۶)

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن بهمنگان

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن بهمنگان

روز دوم بهمن به جشن بهمنگان اختصاص دارد. نگهبانی از چهارپایان سودمند به این ماه واگذار شده است.

​۱۱ روش ساده‌ی خواندن، برای علاقه‌مند کردن نوپاها و خردسالان به کتاب

​۱۱ روش ساده‌ی خواندن، برای علاقه‌مند کردن نوپاها و خردسالان به کتاب

کتاب‌خوانی پدر و مادر برای نوزاد، نوپا و خردسال، تأثیر شگرفی بر میزان علاقهٔ آن‌ها به کتاب‌خوانی می‌تواند داشته باشد، و آمادگی آن‌ها را برای خواندن مستقل در آیندهٔ نزدیک افزایش دهد. در این راستا، چند راهکار ساده را پیشنهاد می‌کنیم که از همین امروز آن‌ها را می‌توانید به‌کار ببرید:

خواندن برای لذّت؛ بازنگری یک پژوهش، بخش نخست

خواندن برای لذّت؛ بازنگری یک پژوهش، بخش نخست

مؤسسه اطمینان از سواد ملّی، نوامبر ۲۰۰۶

«مسیر خواننده معبر نیست، بلکه بیش‌تر مانند ضربه‌ای است در جنگل، با چرخش‌ها و گردش‌هایی فردی، حصارها و با لحظه‌ایی غافلگیرکننده.» (هولدن، ۲۰۰۴)

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن دی‌گان

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن دی‌گان

واژه «دی» یکی از صفات خداوند یگانه و بزرگ و به معنی آفریننده و دادار است. در ایران باستان سردترین ماه سال را به نام خدای بزرگ نام‌گذاری کردند تا در گذراندن سرمای سخت یاری‌بخش مردم باشد. جشن دیگان به یک روز خلاصه نمی‌شده و در چهار روز از این ماه (روزهای اول، هشتم، پانزدهم و بیست‌وسوم) برگزار می‌شده است. حال شما با توجه به امکانی که دارید می‌توانید یکی از این روزها را انتخاب و از آن برای  برپایی مراسم خود استفاده کنید.

زمینی معلّق در ابدیت؛ نقدی بر رمان هنس کوچولو، بخش پایانی

زمینی معلّق در ابدیت؛ نقدی بر رمان هنس کوچولو، بخش پایانی

بخش چهارم (پایانی)، رمانی هنری ادبی

کورچاک از نظر رسمی، نیز نوآور است: او از عناصر گوناگون ادبیات بزرگ‌سالان بهره می‌برد، قراردادهای ژانر سنتی را می‌شکند و دیدگاه‌های روایی را تغییر می‌دهد.

زمینی معلّق در ابدیت، بخش سوم

زمینی معلّق در ابدیت، بخش سوم

بخش سوم: هنس کوچولو، یک رمان آموزشی

کورچاک در اثر ادبی‌اش، آموزگار نیز است. در حالی که هنس مهارت‌های تازه‌ای را می‌آموزد یا به توضیح‌های دیگران گوش می‌دهد، خواننده نیز در حال فراگیری است. هنس پاسخ‌های از پیش آمادهٔ بزرگ‌سال را نمی‌پذیرد. او پاسخ‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند، و می‌کوشد راهکاری برای خودش پیدا کند. او از پادشاهِ غمگین می‌آموزد که چه اندازه اختیاراتش اندک است، حتی در جایگاه یک پادشاه. او با شروع آداب و رسوم، هنوز هم تغییراتی می‌تواند ایجاد کند.

زبان جهانی لالایی‌ها

زبان جهانی لالایی‌ها

به گفتهٔ «کری استمپر» و «میریام وبستر»، واژهٔ «lullaby» (لالایی)، از دو واژهٔ «lulla» و «bye» گرفته شده که در طول تاریخ بشر، هر دوی این واژه‌ها برای آرام کردن کودک، به‌کار رفته‌اند. این دو واژه در آغاز سده شانزدهم باهم ترکیب شدند و واژهٔ لالایی (lullaby) ساخته شد. لالایی بر آوازی دلالت دارد که برای آرام کردن و یا خواباندن کودکان خوانده می‌شود.

كتاب‌های كودكان، الهام‌بخش و الگو برای نسل جديد «سربازان زمين»

كتاب‌های كودكان، الهام‌بخش و الگو برای نسل جديد «سربازان زمين»

وضعیّت آب‌وهوایی در حال دگرگونی، به این معناست که فراوانی رخدادهای شدید آب‌وهوایی، مانند امواج هوای گرم، سیل، توفان‌های سهمگین و آتش‌سوزی‌های گستردهٔ طبیعی، رویدادی عادی شده است. با افزایشِ انتشار و تجمع گازهای گلخانه‌ای، گرمای روی زمین و اقیانوس‌ها رو به افزایش است، سطح آب دریاها افزوده می‌شوند و میزان برف و یخ رو به کاهش است. شوربختانه آسیب اصلی دگرگونی‌های آب‌وهوایی به کودکان و نوجوانان وارد می‌شود و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

کودکان و زمان خواب، ترس‌ها و کابوس‌ها

کودکان و زمان خواب، ترس‌ها و کابوس‌ها

اگر کودکم از خوابیدن هراس دارد، واکنش من چگونه باید باشد؟

گوش کنید و درکش کنید. کوشش کنید ترس کودک‌تان را درک کنید. هرگز او را مسخره نکنید، و یا ترسش را نادیده نگیرید.

همراه با بچه‌ها شیرینی شنبه را احیا کنیم

همراه با بچه‌ها شیرینی شنبه را احیا کنیم

شنبه یه سیب سرخه، گازش بزن شیرینه

عموماً خیلی از بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها با اکراه و بلکه بی‌حوصلگی روز شنبه را شروع کرده و چه بسا همین آغاز موجب می‌شود تا یک هفته را بدین منوال بگذرانند. مطمئناً برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که در گذشته‌های بسیار دور در سرزمین ایران برای حل این مشکل رسم زیبایی به نام «شیرینی شنبه» وجود داشته، رسمی که چهره شنبه را دوست‌داشتنی‌تر می‌کرده است. در فرهنگ دهخدا در باب رسم «شیرینی شنبه» این‌طور آمده است که:

زمینی معلّق در ابدیت، بخش دوم

زمینی معلّق در ابدیت، بخش دوم

مسئول پرونده: مینا حدادیان
​مترجم: عطیه مددی نژاد

نقد و بررسی رمان «هنس کوچولو»، بخش دوم - نقد اجتماعی

در جایگاه یک مربی و نویسنده که به خوانندگان کودک احترام می‌گذارد، یانوش کورچاک در آثار ادبی خود، درباره‌ی موضوع‌های مهم «بزرگ‌سالان»، مانند دوستی و وفاداری، بهبود جامعه، نقش مطبوعات، تبعیض و شمول، زندگی و مرگ، الهی و انسانی، بحث کرده است. او همچنین این مشکلات را با خوانندگان جوان در «هنس کوچولو» به بحث گذاشته است، جایی که موضوع‌های اجتماعی و سیاسی را با رویکرد روان‌شناختی شخصیت و رفتار انسانی درآمیخته است. کورچاک خوانندگان خود را به این مسئولیت بیش‌تر متعهد كرد كه درباره‌ی این مشكلات و به پختگی بزرگ‌سالان، بیاندیشند. چنین چالشی در ادبیات کودک آن زمان رایج نبود.

یلدا جشن زایش مهر

یلدا جشن زایش مهر

ایرانیان، از روزگاران کهن، گذر از آخرین شب پاییز و بلندترین شب سال - سی آذرماه - و فرا رسیدن نخستین روز زمستان - یک دی‌ماه - را «شب یلدا» می‌نامند. از شامگاه آخرین روز پاییزی تا سپیده‌دَم نخستین روز زمستان، سرآغاز زایش و دگرگونی تازه و بزرگی است.

عروسک‌های سرزمین من

عروسک‌های سرزمین من

چند راهکار برای چگونگی معرفی عروسک‌های ایرانی به کودکان

تاکنون در ایران چندین و چند عروسک به ثبت ملی رسیده است. هر کدام از این عروسک‌ها متعلق به یک فرهنگ و منطقه جغرافیایی خاص هستند. در اینجا ما راه‌های ساده‌ای را مطرح می‌کنیم تا این بار به کمک عروسک‌ها بتوانیم کودکان را هرچه بیشتر و بهتر با میراث معنوی کشور عزیزمان ایران آشنا کنیم. چون هر چه باشد این‌ها عروسک هستند و مطمئناً نسبت به هر اثر تاریخی و فرهنگی دیگری ظرفیت بهتری برای ایجاد ارتباط با کودکان را دارند.

 اریک کارل و دنیای رنگین کلاژهایش

اریک کارل و دنیای رنگین کلاژهایش

برترین‌های ادبیات کودک و نوجوان جهان در جایزهٔ هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۰

مهم‌ترین رویداد جهانی در حوزهٔ ادبیات و تصویرگری کتاب کودک، «جایزه هانس کریستین آندرسن» است که به «نوبل کوچک» نیز شهرت دارد. این جایزه هر دو سال یک بار، به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر کودک و نوجوان اهدا می‌شود.

زمینی معلّق در ابدیت، بخش نخست

زمینی معلّق در ابدیت، بخش نخست

مسئول پرونده: مینا حدادیان
مترجم: عطیه مددی نژاد

نقد و بررسی «هنس کوچولو»

«لیلیا راتچوا-استراتیوا»[۱] در این مقاله، کندوکاو و بررسی کاملی بر رمان دوجلدی «پادشاه مت اوّل» (۱۹۲۳) و «پادشاه مت در جزیره خالی از سکنه» (۱۹۲۸)، (هنس کوچولو) نوشته «یانوش کورچاک» ارائه می‌دهد. منتقد آشکار می‌سازد که این رمان، داستانی لذّت‌بخش است، اما تفسیری پنهان از فلسفه‌های آموزشی نویسنده را در خود دارد.

​۱۰ نکته آموزشی درباره بازدید کودکان از موزه‌ها

​۱۰ نکته آموزشی درباره بازدید کودکان از موزه‌ها

موزه‌ها جزو مراکز اجتماعی هستند و برای اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی طراحی شده‌اند. هنگامی که از خودمان دربارهٔ فایده‌های آموزشی بازدید از موزه می‌پرسیم، بی‌درنگ پاسخی که به ذهن‌مان می‌رسد، یادگیری آکادمیک است. با این همه، دریافت اطلاعات آکادمیک، لایهٔ سطحی سودمندی‌هایی است که موزه به خانواده‌ها و به‌ویژه کودکان عرضه می‌کند.

راهکارهایی برای منظم کردن برنامه‌ی کتابخوانی قبل از خواب

راهکارهایی برای منظم کردن برنامه‌ی کتابخوانی قبل از خواب

 برای بیشتر ما پدر مادرها، عادت کتاب خواندن قبل از خواب با فرزندان‌مان کنار گذاشته شده. آن چه در ادامه می‌آید می‌تواند کمک کند که چگونه به مسیر کتابخوانی قبل از خواب برگردیم.

بطری شیر نوزادان: سرگذشتی آغشته به شیر

بطری شیر نوزادان: سرگذشتی آغشته به شیر

هم‌اکنون دختر زیبایم به دنیا آمد. من روی صندلی اتاق بیمارستان نشسته‌ام و از دیدن این همه فناوری مربوط به نوزادان، شگفت‌زده شده‌ام. این که چه‌اندازه این فناوری‌ها و وسایل زایمان از شش سال پیش - که اوّلین دخترم به دنیا آمد - پیشرفت کرده‌اند، شادمان می‌شوم. باخودم می‌اندیشم که در سالیان دور، مادران چگونه بدون این وسایل از نوزادان خود مراقبت می‌کردند؟ من بیش‌تر دربارهٔ وسایل شیردهی آن‌ها کنجکاو هستم. این کنجکاوی جرقهٔ جست‌وجوی بسیار جذابی را در ذهنم می‌زند. اجازه دارم آغاز کنم؟

​پیشینه کامی‌شی‌بای، بخش دوم

​پیشینه کامی‌شی‌بای، بخش دوم

​پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست آن را بخوانید

  • کامی شی‌بای تبلیغات نظامی

با شدّت گرفتن جنگ جهانی دوم، محتوای آزادی‌خواهانه کامی شی‌بای به پشتیبانی از جنگ تغییر پیدا کرد. در طول جنگ جهانی، نُه شرکت، ماهانه میانگین شصت‌هزار کامی شی‌بای چاپ و منتشر می‌کردند. این ارقام، تأثیر ژرف کامی شی‌بای بر نگرش مردم نسبت به جنگ را نشان می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرام