راهنمای کتابک

مخاطبان کتابک، بزرگسالان هستند. بزرگسالانی که می‌خواهند کودکان را به کتابخوانی علاقه‌مند کنند. مادران و پدران، آموزگاران، مربیان، کتابداران، مروجان و هر فردی که به این زمینه علاقه‌مند باشد.

هنگام ورود به سایت کتابک، جست‌وجوگران پیش از هر چیز با کادر قرمز بالای سایت در صفحه‌ی اصلی (خانه) مواجه خواهند شد. در این بخش، موضوع‌های مختلف حوزه‌ی کودک و نوجوان به تفکیک قابل مشاهده است. در زیر به این موضوع‌ها اشاره می‌شود.

  • گروه‌های هدف

این بخش چهار گروه گوناگون را در بر می‌گیرد که در زمره‌ی مخاطبان کتابک هستند یا محتوای برخی مطالب کتابک شامل این گروه‌ها می‌شود.

- خانواده: در زیرمجموعه‌ی این گروه مخاطبان کتابک، افزون بر راهنمایی برای خانواده‌ها جهت ترویج خواندن میان کودکانشان، گروه‌های سنی مختلف کودکان نیز قرار دارد. خانواده‌ها می‌توانند با ورود به هریک از این زیرگروه‌ها، مطالب مناسب در ارتباط با کودکان خود را در آن گروه‌های سنی بیابند. زیرگروه‌های مخاطبا خانواده عبارت است از:

- آموزگاران و مربیان: در این گروه، افزون بر ارائه‌ی راهنمایی به آموزگاران و مربیان برای ترویج خواندن میان دانش‌آموزان، به مطالبی درخصوص خواندن با سه مقطع تحصیلی پرداخته است که این مقطع‌های تحصیلی شامل موارد زیر است:

- کودکان با نیازهای ویژه: سومین گروه هدف کتابک، گروه کودکان با نیازهای ویژه است که افزون بر راهنمای ترویج خواندن میان کودکان با نیازهای ویژه، به تفکیک شیوه‌های مختلف خواندن با سه گروه مختلف کودکان با نیازهای ویژه پرداخته است:

- کتابداران: در بخش کتابداران، کتابخانه‌های کودکان و نوجوانان در سراسر ایران به مخاطبان معرفی و اطلاعاتی درخصوص این کتابخانه‌ها به آن‌ها ارائه شده است.

 

  • ترویج خواندن

ترویج خواندن بخش دیگری از کتابک را تشکیل می‌دهد که عنوان‌های متنوعی را در حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان، معرفی کتاب‌های مناسب برای مخاطبان متنوع کودک، نوجوان و بزرگسال، بیان موضوع‌های مختلف کتاب کودک و نوجوان و همچنین بیان ویژگی‌های کودکان در هر گروه سنی و در نهایت ارائه‌ی کتاب متناسب برای آن‌ها از جمله مطالب این بخش را شامل می‌شود. عنوان‌های متنوع بخش ترویج خواندن عبارت است از:

- کتاب‌های کودک و نوجوان: در این بخش به انواع مختلف کتاب برای طیف وسیع کودکان و نوجوانان با تفکیک موضوع‌های متنوع پرداخته شده است که موضوع‌های زیر را شامل می‌شود:

- کتاب‌های مرجع: این گروه کتاب‌های مرجعی با موضوع‌های زیر را در بر می‌گیرد:

- کتاب‌های کتابک
- کتاب‌های الکترونیکی: در این بخش، کتاب‌های الکترونیکی که کتابک اجازه‌ی انتشار آن‌ها را دارد، در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
- نشریه‌های کودکان
- نشریه‌های تخصصی
- لالایی‌های کودکانه: انواع لالایی‌ها از شهرها و فرهنگ‌های متنوع ایران برای کودکان
- شعر کودک و نوجوان

- کودکان خود را بشناسیم: ادبیات و کتاب‌خوانی، اثری ژرف بر رشد و پرورش جنبه‌های مختلف زبانی، شناختی، شخصیتی و اجتماعی کودک دارد. کودکان در سنین مختلف ویژگی‌های رفتاری و شناختی‌ای دارند که توجه به این ویژگی‌ها به بزرگسالان برای شناخت ادبیات مناسب آن‌ها یاری می‌رساند. در این بخش، فهرستی از ویژگی‌های کودکان در گروه‌های سنی مختلف به همراه معرفی کتاب‌هایی که برای رشد جنبه‌های متفاوت کودکان مناسب هستند، آمده است.

- گروه‌بندی سنی کتاب‌ها: در این بخش کتابک به معرفی کتاب‌های مناسب برای گروه‌های سنی مختلف پرداخته شده است:

- کتاب‌درمانی: این بخش از موضوع‌های مهم در جهان بحران‌زده‌ی امروز است. به کمک کتاب می‌توان به درمان نابسامانی‌های روحی کودکان شتافت. در این بخش ضمن ارائه‌ی تعریفی از کتاب درمانی، روش کار و تجربه‌های گوناگون در ایران و جهان در دسترس استفاده‌کنندگان قرار داده شده است.
- مصاحبه‌ها: دربرگیرنده‌ی آرشیو مصاحبه با نویسندگان، تصویرگران، منتقدان و فعالان حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان است.
- مقاله‌ها: این بخش آرشیو مقاله‌های متنوع با موضوع ادبیات کودک و نوجوان را شامل می‌شود.
- تجربه‌ها در ایران: امروزه در ایران و جهان طرح های گوناگونی برای ترویج کتابخوانی اجرا می‌شوند که انتقال این تجربه‌ها به مروجان بسیار اهمیت دارد. این بخش، تجربه‌های ترویج خواندن میان کودکان را در مناطق مختلف ایران تشکیل می‌دهد که کتابک در دسترس مروجان قرار می‌دهد.
- تجربه‌ها در جهان: شامل اخبار و تجربه‌های ترویج خواندن میان کودکان در سراسر جهان است که کتابک آن‌ها را برای مخاطبان ترجمه کرده است.
- گالری: بخش گالری کتابک، شامل زیرمجموعه‌های زیر است:

- پیام های روز جهانی کتاب کودک: در این بخش، شعارها و پیام‌های روز جهانی کتاب کودک در سال‌های گذشته همراه با تصویری از پوسترهای طراحی‌شده برای آن‌ها قرار گرفته است. پیام‌های جدید پس از انتشار، به این مجموعه افزوده می‌شوند.
- کلام بزرگان: در این بخش، جمله‌های کوتاهی از افراد مشهور جهان درباره‌ی کودکان گردآورد شده است.
- سوگندنامه‌ی خواندن
- فهرست کتاب‌های ماه: فهرستی از کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان که هر ماه کارشناسان کتابک برای مطالعه به کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌دهند.
- کاربردها و فعالیت‌ها: شامل فعالیت‌هایی است که کتابک در پیوند با برخی کتاب‌ها برنامه‌ریزی و طراحی کرده است و به مخاطبان پیشنهاد می‌دهد. در این بخش برای برخی از کتابهایی که در کتابک در بخش کتاب‌های ماه، معرفی شدهاند، فعالیتها و پرسشهایی در ارتباط با کتاب به پدر و مادرها، آموزگاران و کتابداران پیشنهاد میشود. به این ترتیب آنها در خواهند یافت کتابخوانی تنها خواندن یک کتاب نیست بلکه میتوان با ترتیب دادن فعالیتها یا طرح کردن پرسشهایی به رشد مهارتهای کودکان کمک کرد.

 

  • شخصیت‌ها

در بخش شخصیت‌های کتابک، به معرفی مشهورترین نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و فعالان حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان پرداخته شده است.
- کوشندگان در ایران: گروهی از کارشناسان ادبیات کودکان و آموزش و پرورش هستند که نهاد کودکی و ادبیات کودکان را در ایران بنیاد نهاده‌اند.
- کوشندگاه در جهان: بنیان‌گذاران نهاد کودکی و ادبیات کودکان در جهان را شامل می‌شود.
- نویسندگان در جهان
- نویسندگان در ایران
- تصویرگران در جهان
- تصویرگران در ایران
- شاعران در ایران
- شاعران در جهان
- مترجمان در ایران

 

  • کارگاه‌های آموزشی

در کارگاه‌های آموزشی کتابک، علاقه‌مندان گام به گام با روش‌های کار با کودکان در زمینه‌های مختلف آشنا می‌شوند. این کارگاه‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:

- کارگاه ترویج کتابخوانی: در کارگاه‌ ترویج کتابخوانی، مخاطبان افزون بر آشنایی با ارزش‌های کتاب‌خوانی و مراحل و روش‌های ترویج کتا‌بخوانی، با چگونگی تشویق کودکان به کتابخوانی و شیوه‌ی خواندن برای گروه‌های سنی مختلف آشنا می‌شوند. این کارگاه شامل بخشهای زیر است:

- کارگاه قصه‌گویی

- کارگاه شاهنامه‌خوانی

- کارگاه هنر

- کارگاه پژوهش
- کارگاه بازی
- کارگاه محیط‌زیست
- کارگاه میراث فرهنگی

 

  • نهادهای کودکی

در این بخش کتابک، نهادهایی که برای کودکان در حوزه‌های گوناگون فعالیت می‌کنند، معرفی شده‌ است.

- کتاب‌فروشی‌ها: فروشگاه‌های کتاب سراسر ایران که با استانداردهای کارشناسان کتابک، همخوانی دارند.
- کتابخانه‌های کودک و نوجوان در جهان: معرفی کتاب‌خانه‌های متنوع در جهان به همراه فعالیت‌های مختلفی که اجرا می‌کنند.
- کتابخانه‌های کودک و نوجوان در ایران: در برگیرنده‌ی انواع گوناگون کتابخانه‌ها در ایران است.
- کتابخانه های کودک و نوجوان به تفکیک استان: معرفی کتابخانه‌های استان‌های مختلف ایران
- موزه‌های کودک و نوجوان در سراسر جهان
- ناشران کودک و نوجوان
- نمایشگاه‌های کتاب کودک و نوجوان در سراسر جهان
- جایزه‌ها در ایران: مهم‌ترین جایزه‌های ملی ادبیات کودکان
- جایزه‌ها در جهان: در برگیرنده‌ی مهم‌ترین جایزه‌های جهانی و بین‌المللی ادبیات کودک
- موسسه‌ها و انجمن‌ها در ایران: موسسه‌ها و انجمن‌هایی در ایران که برای کودکان در حوزه‌های گوناگون از جمله ادبیات کودکان، حقوق کودک، آموزش‌های خلاق و هنر فعالیت می‌کنند.
- موسسه‌ها و انجمن‌ها در جهان: موسسه‌ها و انجمن‌هایی در جهان که در حوزه‌های مختلف مربوط به کودکان فعالیت دارند.

 

  • خبرهای کودکی

این بخش خبرهای مربوط به حوزه‌های مختلف کودکان را در برمی‌گیرد که عبارتند از:

- خبرهای فرهنگ و آموزش
- خبرهای ترویج خواندن: آخرین رویدادهای حوزه‌ی ترویج خواندن از ایران و کشورهای دیگر که در  این پایگاه قرار گرفته است.
- خبرهای حقوق کودک
- خبرهای محیط‌زیستی
- خبرهای بهداشت و تندرستی
- بهداشت و سلامت کودک
- پزشک مادر و کودک
- از این سو و آن سو: این بخش شامل اخباری است که کتابک از سایت‌های معتبر گردآوری کرده و با بیان منبع، آن‌ها را منتشر می‌کند. همچنین کتابک در مورد درستی و یا نادرست بودن آن مسولیتی به عهده ندارد.
- در شهر چه خبر: این بخش، خبرهای درخصوص برگزاری رخدادهایی فرهنگی مربوط به حوزه‌ی کودکان و نوجوانان یا ادبیات کودکان را در روزهای آینده در ایران شامل می‌شود. مخاطبان کتابک می‌توانند با آگاهی از این خبرها، فرصت شرکت در آن رویداد را بیابند.
- در دنیا چه خبر: دربرگیرنده‌ی خبرهایی درخصوص رخدادهای فرهنگی دنیای کودکان در سراسر جهان است.

  • فروشگاه کتاب

در بخش فروشگاه کتاب، مناسب‌ترین کتاب‌های کودکان و نوجوانان از سوی کارشناسان کتابک بررسی و معرفی شده است.

  • اسلایدشو مهم‌ترین خبرها در میانه‌ی صفحه‌ی اصلی کتابک، در قالب اسلایدهایی برای مخاطبان به نمایش درآمده است. با کلیک کردن روی هر اسلاید، در جریان مهم‌ترین رویدادهای حوزه‌ی کودک .